• Pokaz historyczny ,,Powstanie Styczniowe''

          • 17 października 2023r. w naszej szkole odbył się pokaz historyczny pt. ,,Powstanie Styczniowe”. Było ono najdłuższym polskim, niepodległościowym powstaniem zbrojnym, w którym stoczono aż 1200 bitew i potyczek, w tym także w okolicach Oksy i Małogoszcza. Prelegent – p. Grzegorz Szymański zapoznał uczniów z uzbrojeniem, ubiorem powstańca styczniowego, warunkami życia i sposobem prowadzenia walk. Omówił przyczyny wybuchu powstania oraz jego skutki dla narodu polskiego. Zaprezentował wystawę fotograficzną przedstawiającą wydarzenia z tego okresu. Na podstawie pamiętników, wspomnień, do których się odwoływał, uczestnicy poznali krótkie życiorysy dowódców i żołnierzy. Podkreślił, że Powstanie Styczniowe, pomimo klęski umacniało wśród rodaków polską świadomość narodową. To była bardzo ciekawa lekcja historii dla uczniów.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • ...Za trud, za uśmiech, za serce...Dziękujemy! Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej w Węgleszynie

            12 października w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej- święto wiedzy, święto nauki, święto Nauczyciela i święto ucznia.

            W uroczystości wzięli udział uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz Pan Wójt Gminy Oksa Tadeusz Soboń. W części oficjalnej głos zabrali Pani dyrektor Barbara Wicher oraz Pan Wójt, którzy złożyli serdeczne życzenia wszystkim nauczycielom oraz podziękowali za trud wkładany w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń Polaków.

            Część artystyczną zaprezentowali uczniowie z klasy II i IV, którzy przygotowali występ pod kierunkiem Pań Magdaleny Dąbrowskiej i Eweliny Rodzim. Uczniowie w wierszach i piosenkach podkreślili, jak ważna jest rola nauczyciela w procesie nauczania i wychowania młodych ludzi. Uczennice z naszej szkoły wykonały również piękny układ taneczny własnego autorstwa. Podziękowań za trud, poświęcenie, serce oraz szczerych życzeń na kolejne lata pracy nie było końca. Serdeczności dla pedagogów popłynęły również ze strony Samorządu Uczniowskiego. Nie obyło się bez uśmiechów, wyrazów wdzięczności oraz słodkich upominków.

            Raz jeszcze Wszystkim Nauczycielom, Wychowawcom i Pracownikom naszej szkoły życzymy dużo zdrowia, szczęścia osobistego oraz sukcesów zawodowych!

          • Dzień Uśmiechu

          •  6 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Uśmiechu.

            Tego dnia uczniowie, nauczyciele i pracownicy przyszli do szkoły ubrani na żółto. Wychowawcy przyklejali każdemu uczniowi uśmiechniętą buźkę jako symbol Dnia Uśmiechu. Na korytarzach szkoły zrobiło się  kolorowo, ponieważ drzwi każdej klasy zostały udekorowane wesołymi emotkami. Przedstawiciele SU „częstowali” każdą napotkaną osobę sentencją dotyczącą uśmiechu. Dzieci z przedszkoli i młodszych klas kolorowały zakładki do książek z napisem „Dzień Uśmiechu”.

            Pamiętajcie -  warto śmiać się częściej i zarażać innych śmiechem. Bowiem człowiek radosny, to człowiek szczęśliwszy!!!

          • Ogólnopolska Akcja Charytatywna "Kredkobranie"

          • Przez cały wrzesień trwała w naszej szkole Ogólnopolska Akcja Charytatywna „Kredkobranie”.

            Zebraliśmy ponad 11 kg przyborów szkolnych oraz materiałów plastycznych dla dzieci i młodzieży mieszkającej na Kresach, które zostały wysłane na adres Fundacji Ignatianum.

            Poprzez wspólne działanie na rzecz małych rodaków mieszkających na Kresach mamy możliwość dania świadectwa patriotyzmu, ofiarności i przypomnienia historii naszego Narodu.

          • Dzień Chłopaka

          • Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole Dzień Muchy i Krawata.

            Chłopcy przyozdobili swoje stroje krawatami i muchami. W każdej klasie dziewczynki złożyły chłopcom piękne życzenia oraz wręczyły drobne upominki. Na przerwach chłopcy robili sobie pamiątkowe zdjęcia w specjalnie przygotowanej dla nich Fotobudce z napisem "Super Chłopak".

            Zapraszamy na fotorelację.

             

          • Świętokrzyski Kongres Samorządów Uczniowskich

          • W dniu 26 września 2023r członkowie Samorządu Uczniowskiego: Julia Rodzim, Aleksandra Błońska i Jakub Ciesek wraz z opiekunem p. A. Machnik uczestniczyli w Świętokrzyskim Kongresie Samorządów Uczniowskich, który odbył się w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.

            Organizatorami Kongresu byli: Świętokrzyski Kurator Oświaty oraz Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji i Nauki.

            Celem Kongresu było zwiększenie efektywności działań samorządów uczniowskich, zachęcenie młodych ludzi do większego zaangażowania w działania swoich społeczności szkolnych oraz lokalnych, doskonalenie umiejętności działania zespołowego, tworzenie silnej społeczności uczniowskiej, współpraca, a także budowanie świadomości obywatelskiej wśród rówieśników.

            Spotkanie było okazją do dyskusji oraz wymiany dobrych praktyk w zakresie funkcjonowania samorządów uczniowskich.

            Udział w Kongresie był dla nas bardzo ciekawym doświadczeniem. Wróciliśmy do szkoły z głową pełną nowych pomysłów.

          • Europejski Dzień Języków Obcych


          • 25 września uczniowie klasy V pod przewodnictwem pani A. Zaręby i pani A. Machnik przygotowali akademię z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych.

            Podstawowym celem tej uroczystości było ukazanie społeczności uczniowskiej znaczenia uczenia się języków obcych, szerzenia idei wielojęzyczności oraz promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować przez całe życie.

            Podczas programu artystycznego młodzież przedstawiła zalety i korzyści płynące z nauki języków obcych. Usłyszeliśmy ciekawostki związane z krajami europejskimi, nawiązujące do różnych sytuacji życiowych, w których znajomość języków obcych może okazać się bardzo przydatna. Pojawił się też szybki kurs języka czeskiego. Następnie, zgromadzeni uczniowie wysłuchali krótkiego koncertu, w którym wystąpiły uczennice klas: II, V, VIIa, VIIb. Dziewczynki zaśpiewały piosenki w czterech językach: ukraińskim, hiszpańskim, rosyjskim i angielskim.

            ,,Nauka języków obcych jest czymś, co możesz robić przez całe życie - nigdy nie jesteś zbyt młody lub zbyt stary, żeby nauczyć się języków obcych. Uczenie się nowego języka jest zawsze wyzwaniem. Jeżeli jednak podejdziesz do niego w odpowiedni sposób, przyniesie Ci wiele radości i dostarczy poczucia głębokiego zadowolenia”

            Życzymy sukcesów w zdobywaniu nowych doświadczeń!

          • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

          • Wszystkim dzieciom życzymy, aby uśmiech zawsze gościł na ich twarzach, każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń

          • Dzień Mamy i Taty

          • Miłość rodziców do dziecka jest jednym z najgłębszych uczuć na świecie. Taka miłość zasługuje na najpiękniejsze słowa, dlatego 7 czerwca w naszej szkole odbyła się piękna uroczystość, jakim jest Dzień Matki i Ojca. Dzieci chciały wyrazić wdzięczność a jednocześnie swoją miłość do rodziców w najlepszy sposób jaki potrafią. Z tej okazji został przygotowany program artystyczny pod kierunkiem nauczycielek grup przedszkolnych i klas I-III. Rodzice bardzo licznie przybyli, aby podziwiać swoje pociechy. Uroczystą akademię rozpoczęły przedszkolaki, które pięknie zaprezentowały swoje umiejętności wokalne w piosenkach o mamie i tacie. Oprócz tradycyjnych wierszy w programie znalazła się scenka z życia współczesnej rodziny oraz pokaz „Młodych talentów”. Uczniowie naszej szkoły mogli zaprezentować swoje talenty wokalne, taneczne, grę na klarnecie oraz układanie kostki Rubika. Występy były pełne wzruszeń i dumy rodziców ze swoich pociech. Niejednemu z rodziców zakręciła się łezka w oku. Po życzeniach dla mamy i taty dzieci odśpiewały „Sto lat”, które zostały nagrodzone gromkimi brawami. Na zakończenie rodzice otrzymali własnoręcznie przygotowane upominki w postaci kartek oraz słodki poczęstunek.

          • Wycieczka do Kompleksu "Świętokrzyska Polana”

          •  

            16 czerwca uczniowie klas I – IV wraz z opiekunami byli na wycieczce w Kompleksie ,,Świętokrzyska Polana” w Chrustach. Pierwszym punktem programu była ,, Oceanika”, czyli zespół wielkoformatowych akwariów z setkami gatunków ryb i stworzeń z wód rzek, jezior i oceanów całego świata, podzielonych według miejsca ich występowania, a także zwierzęta wodne, które nie występują już w warunkach naturalnych i stanowią prawdziwe unikaty akwarystyczne. Przewodnik, który oprowadzał uczniów, opowiedział w ciekawy sposób o wszystkich gatunkach znajdujących się na ekspozycji. Przedstawił ich życie, zdradził tajemnice niektórych z nich. Dzięki niemu dzieci dowiedziały się, która ryba dała życie zwierzętom na lądzie oraz z bliska mogły podziwiać ulubionych bajkowych bohaterów – rybki Nemo i Dori. Następnie zwiedzaliśmy wystawę owadów. Pod kierunkiem przewodnika dzieci miały okazję nie tylko zobaczyć eksponaty przepięknych motyli z różnych stron świata, ale również doświadczyć bliskiego spotkania z patyczakiem i innymi owadami. Z zaciekawieniem słuchały opowieści o żukach, stonogach, skorpionach i pająku ptaszniku. Następną godzinę spędziliśmy w Krainie Zabawy. Każdy znalazł coś dla siebie wśród wielkich dmuchanych atrakcji , utrzymanych w charakterze podwodnego świata. Jedni bawili się na ogromnym dmuchanym statku, który kołysał się , jakby płynął po morzu, inni na gigantycznej zjeżdżalni Delfin o wysokości 10 metrów. Ostatnim etapem wycieczki był spacer po Parku Miniatur. Na powierzchni 2400 m² zebrano 20 najciekawszych zabytków w takiej postaci jaką miały w latach swojej świetności w skali 1:20 i podzielonych na trzy ścieżki tematyczne: zamki i obiekty obronne, zabytki sakralne oraz techniczne. Miniatury rozmieszczone są na terenie odwzorowującym kształt województwa świętokrzyskiego i położone analogicznie do rzeczywistego usytuowania na jego terenie.

            Pobyt w ,, Świętokrzyskiej Polanie” to połączenie zabawy i nauki. Uczniowie byli zachwyceni i wspaniale się bawili. Wrócili uśmiechnięci i zadowoleni. Z radością dzielili się swoimi wrażeniami ze sobą, a także swoimi bliskimi.

          • Zdobywamy Pierwszą Koronę Polski!

          •  

            W ramach edukacji przyrodniczej w dn. 12.06.2023 r. dzieci klasy czwartej wraz z kolegami ze szkoły podstawowej z Oksy pojechały na wycieczkę edukacyjną w Góry Świętokrzyskie. Pierwszym przystankiem był Park Etnograficzny w Tokarni, gdzie obok waloru historycznego, obyczajowego i społecznego dzieci poznawały i nazywały rośliny zielne, krzewy i drzewa tam rosnące. Następnie przejechaliśmy do Św. Katarzyny. Zwiedzaliśmy tu kościół i klasztor bernardynek. Na skraju ŚPN znajduje się też kilka kapliczek, między innymi przy źródełku św. Franciszka. Tam zaczyna się czerwony szlak prowadzący na Łysicę. Góra ma dwa wierzchołki. Wschodni, nazywany Skałą Agaty, wznosi się na wysokość 614 m n.p.m. Jest to skalna grań o długości około pół kilometra. Na nieznacznie niższym wierzchołku 613 m n. p .m. znajduje się replika pamiątkowego krzyża z 1930 r. oraz nieliczne pozostałości wieży triangulacyjnej. Naszym celem było zdobycie tego niższego. W czasie wędrówki pan przewodnik opowiadał nam ciekawe historie i legendy, słuchając odpoczywaliśmy i nabieraliśmy sił na dalszą trasę. Po dotarciu na miejsce pod krzyżem zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. Po zejściu kupiliśmy pamiątki, które będą nam przypominać tę przygodę.

          • "Wiwat Maj! Trzeci Maj!"

          •  

             

            Święto Narodowe Trzeciego Maja to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w roku. To właśnie na Zamku w Warszawie, w Sali Senatorskiej, uchwalono jeden z najważniejszych w polskiej historii dokumentów.  Pierwsza w Europie, a druga na świecie konstytucja była prawdziwym ewenementem politycznym, a zarazem desperacką próbą wydobycia państwa z głębokiego kryzysu. Choć sformułowana w niej światła koncepcja reformy państwa nie została niestety zweryfikowana w praktyce z uwagi na działania ościennych mocarstw, Ustawa rządowa do dziś pozostaje jednym z najbardziej wzniosłych symboli dążeń Polaków do życia w wolnym, suwerennym i sprawiedliwym krajUczniowie Szkoły Podstawowej w Wgleszynie uczcili święto Konstytucji 3 Maja.

            Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia pod hasłem "Wiwat Maj! Trzeci Maj!".
              Program artystyczny przygotowali uczniowie z klasy czwartej, szóstej i ósmej. Podczas uroczystości wybrzmiały wiersze i piosenki patriotyczne poświęcone temu historycznemu wydarzeniu.  Uroczystość miała charakter poetycko muzyczny, stała się  okazją do zaprezentowania talentów  aktorskich, piosenkarskich, recytatorskich i tanecznych.  Program dostarczył wiele wzruszeń i niewątpliwie skłonił do refleksji nad znaczenie takich słów jak wolność i niepodległość.  Wszyscy przecież marzymy o tym, by świat, w którym żyjemy, był dobry i piękny, a człowiek w nim żyjący, szczęśliwy.

          • Dzień Ziemi 2023 w Szkole Podstawowej w Węgleszynie.

          • Idea troski o naszą planetę łączy ludzi na całej Ziemi niezależnie od wieku, narodowości i wyznania. To święto to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię i ochronę środowiska. Działania ekologiczne rozpoczęliśmy już w poniedziałek ciekawą prelekcją pracownika Zakładu Oczyszczania ,,Polter” podczas której dowiedzieliśmy się wiele o recyklingu i technologiach przetwarzania odpadów. Przez cały tydzień w klasach i grupach odbywały się konkursy plastyczne, zajęcia i zabawy o tematyce ekologicznej. Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Węgleszynie obfitował w szereg akcji ekologicznych. Uczniowie przedstawili ideę obchodzenia tego święta, wskazali zagrożenia dla Ziemi i sposoby, które mogą uratować naszą planetę. Grupy przedszkolne, zerówki oraz klasy I-VIII rywalizowały między sobą rozwiązując zadania Konkursu Ekologicznego pt ,, Sprawdź, co umiesz?” Przedszkolaki, dzieci z Zerówki A i B oraz wszyscy uczniowie rozwiązywali liczne zagadki, rebusy, krzyżówki i quizy, by zdobyć miano ,, Przyjaciela Przyrody”. wykazując się nie tylko wiedzą przyrodniczą, ale i spostrzegawczością i kreatywnością. W kategorii klas 1-3 zwyciężyła klasa III, a w kategorii klas 4-8 klasa VI b. Kolejnym wydarzeniem był udział wszystkich naszych dzieciaków w akcji #SprzątamyDlaPolski 2023. Zaopatrzeni w worki i rękawiczki sprzątaliśmy teren nie tylko wokół szkoły, ale najbliższą okolicę. Efektem tej akcji było zebranie 15 worków plastików, 10 worków szkła, 5 worków papieru, 2 worków puszek i metali. Dziękujemy za współpracę Urzędowi Gminy Oksa Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarowania Odpadami.

            Organizatorami wszystkich akcji ekologicznych był Samorząd Szkolny, Dyrektor Szkoły p. B Wicher, nauczyciel biologii oraz wszyscy wychowawcy.

          • Akcja "ŻONKILE"

          • 80 ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM.

            W tym roku nasza szkoła dołączyła do akcji społeczno-edukacyjnej ŻONKILE. W tym dniu uczniowie z Samorządu Uczniowskiego rozdawali wszystkim symbolicznego żonkila. Dlaczego żonkil?

            Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. Co roku 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana od 2013 roku przez muzeum POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

  • Galeria zdjęć

      brak danych