• Wycieczka do Centrum Leonarda da Vinci .

Uczniowie klasy IV w piątek 13.01.2023r wraz z opiekunami pojechali do Centrum Naukowo – Technologicznego na Podzamcze Chęcińskie. Tam, uczestniczyły w warsztatach na temat: „Kamizelka ratunkowa”. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie nam bezpieczeństwa nad wodą. Utrzymuje człowieka przez pewien czas na powierzchni, zapobiega jego utonięciu, a wszystko to za sprawą materiału, z którego jest wykonana- materiału, lżejszego od wody.

Podczas zajęć dzieci dowiedziały się czym jest masa, ciężar i gęstość materii. Przekonali się, przeprowadzając doświadczenia ,że różne materiały mogą mieć różne gęstości. Ćwiczenia te, pomogły zrozumieć uczniom, dlaczego, niektóre przedmioty pływają na powierzchni wody a inne toną. Dzięki temu poznali także znaczenie omawianych właściwości w życiu codziennym człowieka. Przeprowadzały doświadczenia przyrodnicze dotyczące zjawisk fizycznych obejmujących gęstość różnych substancji. Porównywały podczas wykonywania ćwiczeń różne zjawiska temu towarzyszące. Po warsztatach oglądali i ćwiczyli różne umiejętności w zakresie własnego zdrowia, wysiłku fizycznego, intelektu, ekologii i orientacji przestrzennej w czasie zabawy na stałej wystawie w Centrum. Towarzyszyło temu mnóstwo śmiechu i radości.

• Wojewódzki Konkurs Recytatorski ,,Powstanie Styczniowe w poezji i prozie''

W dniu 12.01.2023r. uczennice Szkoły Podstawowej w Węgleszynie: Julia Rodzim, Nikola Wielińska i Anna Wawrzyk wzięły udział w konkursie recytatorskim zorganizowanym przez Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Małogoszczu. Dziewczynki zaprezentowały swój kunszt recytatorski w wierszach B. Bielawskiego, W. Wolskiego i prozie E. Orzeszkowej. Jury wyłoniło zwycięzców, wśród których znalazła się nasza reprezentantka Julia Rodzim z klasy 6b, która zajęła II miejsce.

Serdecznie gratulujemy i liczymy na dalsze sukcesy!

• Zajęcia lekcyjne #LabolatoriaPrzyszłości

• „Laboratoria Przyszłości” to nowa inicjatywa, której celem jest rozwijanie kompetencji kreatywnych oraz technicznych wśród uczniów. Nasza szkoła w ramach rządowego programu zakupiła drukarkę 3D wraz z zestawem elementów dodatkowych do drukarki ,mikrokontroler, aparat fotograficzny z funkcją kamery ,mikrofon kierunkowy, mikroport , gimbal do aparatu fotograficznego, laptop, stację lutowniczą oraz okulary Class VR, które wykorzystujemy m.in. na lekcjach matematyki, chemii, techniki. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia w nowej dotąd im nieznanej rzeczywistości brył przestrzennych, atomów pierwiastków – widok struktur w 3D. Wszystkie treści wyświetlane w okularach przekazywane były z komputera nauczyciela, dzięki czemu to nauczyciel sprawował pełną kontrolę nad realizowanym zadaniem, a wychowankowie z pełnym zaangażowaniem skoncentrowani byli na określonym zagadnieniu. Na lekcji techniki dzieci miały możliwość lutowania , czyli tworzenia metalicznych połączeń elektrycznych między dwoma elementami. Lekcja wychowawcza oraz zajęcia dodatkowe przeniosły dzieci w wirtualny świat , gdzie zwiedzili znane i nieznane zakątki świata, obejrzeli trójwymiarowe obiekty. Zajęcia zachwyciły uczniów i z niecierpliwością czekają już na kolejne.

Zdjęcia zostały wykonane aparatem zakupionym w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości

• Konkurs Powiatowy Jędrzejowskie Szopki

1. Zawłoccy Amelka, Paulina, Jakub kl 6a

2. Waluśkiewicz Dawid kl 1 i Wiktoria 3-4 latki

3. Martyniuk Vladyslawa kl I i Daryna grupa 3-4 latków

4. Popiół Aleksandra kl 5

5. Sikora Michał kl 5

6. Solecki Kacper kl 7

Szopki zostały przekazane do Centrum Kultury w Jędrzejowie, gdzie 21 stycznia 2023roku o godz 10.00 zostaną wręczone nagrody.

Zapraszamy uczniów z rodzicami.

Konkurs Świąteczny "Ozdoby Bożonarodzeniowe"

Tradycją Szkoły Podstawowej w Węgleszynie staje się organizacja Świątecznego Konkursu na Ozdoby Bożonarodzeniowe.

Celem Konkursu jest:

rozwijanie wyobraźni oraz pobudzanie aktywności twórczej uczniów

umożliwienie przedstawienia własnej wizji, pomysłów ozdób świątecznych oraz przeżywania nastroju tradycji Świąt Bożego Narodzenia.

W szkole organizujemy Kiermasz Ozdób Bożonarodzeniowych, a uzyskane środki finansowe przeznaczone zostaną na wsparcie rehabilitacji naszego byłego ucznia Pawła Nowakowskiego, by mógł odzyskać sprawność.

W tym roku nie zabrakło przepięknych choinek, gwiazdek, bombek, szyszek, kolorowych stroików i piernikowych domków. Wszystkich prac było 56 prace były oceniane w trzech kategoriach, a oto nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie:

Kategoria 1 Grupa 3-4 latków oraz grupy 0a i0b

1. Kaja Sadowska kl. 2

2. Kacper Waluśkiewicz kl 3

3. Ala Pleśniarska kl 1

4. Filip Waluśkiewicz Ob.

MIEJSCE I Kategoria III klasy 4-8

Gadowska Oliwia kl 6a

Jakub Ciesek kl 6a

Solecki Kacper kl 7

WSZYSTKIM UCZESTNIKOM DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W KONKURSIE!

Szczęśliwego Nowego Roku!

Dyrektor Szkoły Barbara Wicher, Nauczyciele: Małgorzata Suchmiel, Arleta Zaręba, Samorząd Szkolny: Teresa Gołucka, Agnieszka Machnik

Podczas konkursu wykonano zdjęcia sprzętem zakupionym w ramach Programu Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszłości