• Dzień Ziemi 2023 w Szkole Podstawowej w Węgleszynie.

• Idea troski o naszą planetę łączy ludzi na całej Ziemi niezależnie od wieku, narodowości i wyznania. To święto to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię i ochronę środowiska. Działania ekologiczne rozpoczęliśmy już w poniedziałek ciekawą prelekcją pracownika Zakładu Oczyszczania ,,Polter” podczas której dowiedzieliśmy się wiele o recyklingu i technologiach przetwarzania odpadów. Przez cały tydzień w klasach i grupach odbywały się konkursy plastyczne, zajęcia i zabawy o tematyce ekologicznej. Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Węgleszynie obfitował w szereg akcji ekologicznych. Uczniowie przedstawili ideę obchodzenia tego święta, wskazali zagrożenia dla Ziemi i sposoby, które mogą uratować naszą planetę. Grupy przedszkolne, zerówki oraz klasy I-VIII rywalizowały między sobą rozwiązując zadania Konkursu Ekologicznego pt ,, Sprawdź, co umiesz?” Przedszkolaki, dzieci z Zerówki A i B oraz wszyscy uczniowie rozwiązywali liczne zagadki, rebusy, krzyżówki i quizy, by zdobyć miano ,, Przyjaciela Przyrody”. wykazując się nie tylko wiedzą przyrodniczą, ale i spostrzegawczością i kreatywnością. W kategorii klas 1-3 zwyciężyła klasa III, a w kategorii klas 4-8 klasa VI b. Kolejnym wydarzeniem był udział wszystkich naszych dzieciaków w akcji #SprzątamyDlaPolski 2023. Zaopatrzeni w worki i rękawiczki sprzątaliśmy teren nie tylko wokół szkoły, ale najbliższą okolicę. Efektem tej akcji było zebranie 15 worków plastików, 10 worków szkła, 5 worków papieru, 2 worków puszek i metali. Dziękujemy za współpracę Urzędowi Gminy Oksa Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarowania Odpadami.

Organizatorami wszystkich akcji ekologicznych był Samorząd Szkolny, Dyrektor Szkoły p. B Wicher, nauczyciel biologii oraz wszyscy wychowawcy.

• Akcja "ŻONKILE"

• 80 ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM.

W tym roku nasza szkoła dołączyła do akcji społeczno-edukacyjnej ŻONKILE. W tym dniu uczniowie z Samorządu Uczniowskiego rozdawali wszystkim symbolicznego żonkila. Dlaczego żonkil?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. Co roku 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana od 2013 roku przez muzeum POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

• NAJPIĘKNIEJSZA OZDOBA WIELKANOCNA

• Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły, za wzięcie udziału w konkursie na najpiękniejszą ozdobę wielkanocną.

Konkurs miał na celu prezentację umiejętności plastycznych i kreatywności naszych uczniów oraz ukazanie tradycji związanych ze Świętami Wielkiej Nocy. Wspaniałych, kolorowych i bardzo różnorodnych prac powstało 60, były to jajka, kurczaki, baranki, zajączki, zawieszki, koszyczki i stroiki wielkanocne. Jury konkursowe zwracało uwagę na estetykę i wykonanie pracy, oryginalność pomysłu, użyte materiały a także stopień trudności wybranej techniki. Prace oceniano w trzech kategoriach wiekowych:

I kategoria dzieci z Przedszkola i zerówki A i B

II kategoria klasy I –IV

III kategoria V-VIII

Wszystkie prace uczniów zostały nagrodzone i sprzedane w szkolnym kiermaszu.

Uczniom za ozdoby, które wymagały niezwykle dużo pracy i pomysłowość

Rodzicom za zaangażowanie i hojność

Pani Monice Chrabąszcz właścicielce Kwiaciarni w Jędrzejowie, która wykonała super ozdoby bożonarodzeniowe i wspomogła naszą akcję pomocy Pawłowi.

,,Człowiek jest wart, ile może dać drugiemu człowiekowi”

Jan Paweł II

Dochód z kiermaszów bożonarodzeniowego i wielkanocnego w kwocie 1850 złotych przeznaczono na rehabilitację i leczenie Pawła Nowakowskiego. Dzięki Waszej pomocy Paweł może spełnić swoje marzenia, ma szanse na rehabilitację, a to pozwoli mu wracać do zdrowia.

ORGANIZATORZY: Dyrektor Szkoły Barbara Wicher Samorząd Szkolny z opiekunami T. Gołucką i A.Machnik, Nauczyciel plastyki i techniki M. Suchmiel, A .Zaręba