• Dzień Mamy i Taty

          • Miłość rodziców do dziecka jest jednym z najgłębszych uczuć na świecie. Taka miłość zasługuje na najpiękniejsze słowa, dlatego 7 czerwca w naszej szkole odbyła się piękna uroczystość, jakim jest Dzień Matki i Ojca. Dzieci chciały wyrazić wdzięczność a jednocześnie swoją miłość do rodziców w najlepszy sposób jaki potrafią. Z tej okazji został przygotowany program artystyczny pod kierunkiem nauczycielek grup przedszkolnych i klas I-III. Rodzice bardzo licznie przybyli, aby podziwiać swoje pociechy. Uroczystą akademię rozpoczęły przedszkolaki, które pięknie zaprezentowały swoje umiejętności wokalne w piosenkach o mamie i tacie. Oprócz tradycyjnych wierszy w programie znalazła się scenka z życia współczesnej rodziny oraz pokaz „Młodych talentów”. Uczniowie naszej szkoły mogli zaprezentować swoje talenty wokalne, taneczne, grę na klarnecie oraz układanie kostki Rubika. Występy były pełne wzruszeń i dumy rodziców ze swoich pociech. Niejednemu z rodziców zakręciła się łezka w oku. Po życzeniach dla mamy i taty dzieci odśpiewały „Sto lat”, które zostały nagrodzone gromkimi brawami. Na zakończenie rodzice otrzymali własnoręcznie przygotowane upominki w postaci kartek oraz słodki poczęstunek.

          • Wycieczka do Kompleksu "Świętokrzyska Polana”

          •  

            16 czerwca uczniowie klas I – IV wraz z opiekunami byli na wycieczce w Kompleksie ,,Świętokrzyska Polana” w Chrustach. Pierwszym punktem programu była ,, Oceanika”, czyli zespół wielkoformatowych akwariów z setkami gatunków ryb i stworzeń z wód rzek, jezior i oceanów całego świata, podzielonych według miejsca ich występowania, a także zwierzęta wodne, które nie występują już w warunkach naturalnych i stanowią prawdziwe unikaty akwarystyczne. Przewodnik, który oprowadzał uczniów, opowiedział w ciekawy sposób o wszystkich gatunkach znajdujących się na ekspozycji. Przedstawił ich życie, zdradził tajemnice niektórych z nich. Dzięki niemu dzieci dowiedziały się, która ryba dała życie zwierzętom na lądzie oraz z bliska mogły podziwiać ulubionych bajkowych bohaterów – rybki Nemo i Dori. Następnie zwiedzaliśmy wystawę owadów. Pod kierunkiem przewodnika dzieci miały okazję nie tylko zobaczyć eksponaty przepięknych motyli z różnych stron świata, ale również doświadczyć bliskiego spotkania z patyczakiem i innymi owadami. Z zaciekawieniem słuchały opowieści o żukach, stonogach, skorpionach i pająku ptaszniku. Następną godzinę spędziliśmy w Krainie Zabawy. Każdy znalazł coś dla siebie wśród wielkich dmuchanych atrakcji , utrzymanych w charakterze podwodnego świata. Jedni bawili się na ogromnym dmuchanym statku, który kołysał się , jakby płynął po morzu, inni na gigantycznej zjeżdżalni Delfin o wysokości 10 metrów. Ostatnim etapem wycieczki był spacer po Parku Miniatur. Na powierzchni 2400 m² zebrano 20 najciekawszych zabytków w takiej postaci jaką miały w latach swojej świetności w skali 1:20 i podzielonych na trzy ścieżki tematyczne: zamki i obiekty obronne, zabytki sakralne oraz techniczne. Miniatury rozmieszczone są na terenie odwzorowującym kształt województwa świętokrzyskiego i położone analogicznie do rzeczywistego usytuowania na jego terenie.

            Pobyt w ,, Świętokrzyskiej Polanie” to połączenie zabawy i nauki. Uczniowie byli zachwyceni i wspaniale się bawili. Wrócili uśmiechnięci i zadowoleni. Z radością dzielili się swoimi wrażeniami ze sobą, a także swoimi bliskimi.

          • Zdobywamy Pierwszą Koronę Polski!

          •  

            W ramach edukacji przyrodniczej w dn. 12.06.2023 r. dzieci klasy czwartej wraz z kolegami ze szkoły podstawowej z Oksy pojechały na wycieczkę edukacyjną w Góry Świętokrzyskie. Pierwszym przystankiem był Park Etnograficzny w Tokarni, gdzie obok waloru historycznego, obyczajowego i społecznego dzieci poznawały i nazywały rośliny zielne, krzewy i drzewa tam rosnące. Następnie przejechaliśmy do Św. Katarzyny. Zwiedzaliśmy tu kościół i klasztor bernardynek. Na skraju ŚPN znajduje się też kilka kapliczek, między innymi przy źródełku św. Franciszka. Tam zaczyna się czerwony szlak prowadzący na Łysicę. Góra ma dwa wierzchołki. Wschodni, nazywany Skałą Agaty, wznosi się na wysokość 614 m n.p.m. Jest to skalna grań o długości około pół kilometra. Na nieznacznie niższym wierzchołku 613 m n. p .m. znajduje się replika pamiątkowego krzyża z 1930 r. oraz nieliczne pozostałości wieży triangulacyjnej. Naszym celem było zdobycie tego niższego. W czasie wędrówki pan przewodnik opowiadał nam ciekawe historie i legendy, słuchając odpoczywaliśmy i nabieraliśmy sił na dalszą trasę. Po dotarciu na miejsce pod krzyżem zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. Po zejściu kupiliśmy pamiątki, które będą nam przypominać tę przygodę.

          • "Wiwat Maj! Trzeci Maj!"

          •  

             

            Święto Narodowe Trzeciego Maja to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w roku. To właśnie na Zamku w Warszawie, w Sali Senatorskiej, uchwalono jeden z najważniejszych w polskiej historii dokumentów.  Pierwsza w Europie, a druga na świecie konstytucja była prawdziwym ewenementem politycznym, a zarazem desperacką próbą wydobycia państwa z głębokiego kryzysu. Choć sformułowana w niej światła koncepcja reformy państwa nie została niestety zweryfikowana w praktyce z uwagi na działania ościennych mocarstw, Ustawa rządowa do dziś pozostaje jednym z najbardziej wzniosłych symboli dążeń Polaków do życia w wolnym, suwerennym i sprawiedliwym krajUczniowie Szkoły Podstawowej w Wgleszynie uczcili święto Konstytucji 3 Maja.

            Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia pod hasłem "Wiwat Maj! Trzeci Maj!".
              Program artystyczny przygotowali uczniowie z klasy czwartej, szóstej i ósmej. Podczas uroczystości wybrzmiały wiersze i piosenki patriotyczne poświęcone temu historycznemu wydarzeniu.  Uroczystość miała charakter poetycko muzyczny, stała się  okazją do zaprezentowania talentów  aktorskich, piosenkarskich, recytatorskich i tanecznych.  Program dostarczył wiele wzruszeń i niewątpliwie skłonił do refleksji nad znaczenie takich słów jak wolność i niepodległość.  Wszyscy przecież marzymy o tym, by świat, w którym żyjemy, był dobry i piękny, a człowiek w nim żyjący, szczęśliwy.

    • Galeria zdjęć

        brak danych