• Bezpieczeństwo na wsi

          • Super jest mieszkać na wsi! Piękne widoki, przyroda, zwierzęta, cisa, spokój... Ale jeśli ktoś myśli, że życie tu zawsze jest bezpieczne, nie ma racji. Pełno tu maszyn i urządzeń, dużych zwierząt i niebezpiecznych miejsc- o wypadek nie trudno.
            Przedstawiciele Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Jędrzejowie przyjechali do nas do szkoły, aby uświadomić uczniom, jakie zagrożenia czyhają na nich w gospodarstwach.
            Celem spotkania było promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego, a także zwrócenie uwagi na szczególnie niebezpieczne sytuacje związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat, wskazującego na prace szczególnie zagrażające bezpieczeństwu najmłodszych mieszkańców wsi.

          • Bezpieczne wakacje nad wodą

          •  W związku z trwającym programem nauki pływania pt. „Umiem pływać” w Szkole Podstawowej w Węgleszynie dnia 24 maja 2019r. odbyło się spotkanie z ratownikiem wodnym ze Świętokrzyskiego Wodnego OchotniczegoPogotowia Ratunkowegopt. „Bezpieczeństwo na akwenach wodnych”.

            Podczas spotkania podjęto temat bliski wszystkim uczniom dotyczący bezpieczeństwa podczas wakacji, a dokładniej bezpieczeństwa nad wodą. Uczniowie zapoznali się z podstawami udzielania pierwszej pomocy, organizacją kąpielisk i innych akwenów wodnych oraz zasad tam panujących. Ponadto  mogli obejrzeć podstawowy sprzęt ratowniczy oraz wziąć udział w małym instruktażu. Wiedza zaprezentowana przez ratownika jest jak najbardziej potrzebna w związku ze zbliżającymi się wakacjami. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w prezentacji, a zdobyta wiedza na pewno im się przyda. Życzymy wszystkim bezpiecznych wakacji.

          • Wycieczka do Krakowa i Wieliczki

          •        Istnieją takie miejsca, które każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, by móc poznać dziedzictwo własnego kraju. To właśnie Kraków - miasto królów, historyczne serce Polski, ostoja kultury i sztuki - stał się w tym roku celem wycieczki uczniów naszej szkoły w dniu 20 maja 2019 roku. Uczniom w charakterze opiekunów towarzyszyły: p. Teresa Gołucka, p. Alina Rodzim, p. Aneta Bielecka, p. M. Suchmiel, p. Dorota Napora, p. Ewelina Kucharczyk.

                Punktualnie o godzinie 10.30 wyjechaliśmy z Węgleszyna. Po trudach 2 -godzinnej podróży dojechaliśmy na miejsce. Królewskie miasto przywitało nas serdecznie mnogością zabytków i  niezwykłym klimatem. Razem z przewodnikiem rozpoczęliśmy zwiedzanie tego pięknego miasta.  Pierwszym obiektem była Katedra na Wawelu z licznymi sarkofagami oraz Grobami Królewskimi. Kolejnym miejscem był  Rynek Główny, który zaprezentował nam perłę renesansu polskiego - Sukiennice, w którym mieszczą się liczne kramy z  pamiątkami, dziełami rzemiosła artystycznego i biżuterią. Tutaj każdy z nas kupił drobny  upominek. Następnie zwiedziliśmy Dzwon Zygmunta, wysłuchaliśmy hejnału z wieży Kościoła Mariackiego. Ponadto obejrzeliśmy Bramę Floriańską i Barbakan. Podczas spaceru często mijały  nas dorożki konne, towarzyszyły  gołębie, które dumnymi podskokami wskazywały nam sekrety ,,swojego rynku" oraz tłumy turystów z całego świata.

                O godzinie 18.40 zaplanowane mieliśmy zwiedzanie niezwykłej Kopalni Soli w Wieliczce. Podzieleni na dwie grupy dostaliśmy indywidualne zestawy nagłaśniające, aby lepiej słyszeć przewodnika. Pierwszym wyzwaniem było zejście po drewnianych schodach, których było około 800! na głębokość 327 metrów. Podczas wędrówki trasą turystyczną poznaliśmy historię zabytkowej kopalni, której początki sięgają czasów średniowiecza. Dowiedzieliśmy się o tradycjach i obyczajach wielickich górników, podziwialiśmy  wyrzeźbione  w soli postacie sławnych osób: Mikołaja Kopernika, marszałka Józefa Piłsudskiego, świętego Jana Pawła II, żyrandole, urokliwe podziemne jeziora, stare wyrobiska o oryginalnej drewnianej zabudowie, dawne narzędzia górnicze oraz zachowane ślady prac w dawnej kopalni. Najbardziej zachwycił nas wystrój wydrążonej w XIX wieku kaplicy św. Kingi, gdzie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Zabawną atrakcją przez całą trasę była możliwość sprawdzenia czy ściany są rzeczywiście z soli. Znalazł sie również czas na odpoczynek oraz kupno pamiątek, oczywiście w przepięknej scenerii. Po przejściu przez Komorę Wisła wsiedliśmy w stary górniczy szyb i wyjechaliśmy na powierzchnię. Zwiedzanie zakończyliśmy o godzinie 21.00.

                Wycieczka była naprawdę udana. Do domu wróciliśmy o godzinie 23.00. Byliśmy zmęczeni, ale też bardzo zadowoleni i chcielibyśmy powtórzyć podobny wyjazd. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znowu wyruszymy na wycieczkę, może nawet trochę dłuższą.

             

               

          • PRZERWA NA CZYTANIE

          • Przerwa na czytanie

            13 maja wszyscy uczniowie  wraz z nauczycielami i pracownikami naszej szkoły, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. ,,Przerwa na czytanie" Wydarzenie to odbył się w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.
            Celem akcji była
            - promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży,
            - integracja środowiska lokalnego,
            - pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe,
            -zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu.

          • pierwszy dzień wiosny

          • 27 marca 2019r w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji powitania wiosny. Uroczystość szkolną pod hasłem „Wiosno, wiosno, ach to ty! ”przygotowali  uczniowie Samorządu Szkolnego  pod kierunkiem opiekunów: A. Zaręby , T. Gołuckiej  i M. Suchmiel .W imprezie uczestniczyli wszyscy uczniowie  szkoły, którzy w tym dniu przyszli w strojach z elementami koloru wiosny.
            Celem uroczystości było:
            - poznawanie zwyczajów związanych z powitaniem wiosny i pożegnaniem zimy
            - nabywanie przez dzieci umiejętności na różnych płaszczyznach ich aktywności
            - kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie i podejmowania decyzji 
            - integrowanie społeczności szkolnej we wspólnym przeżywaniu i zabawie
            - rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody
            - angażowanie uczniów do aktywnego udziału w uroczystościach szkolnych
            - wdrażanie do kulturalnego zachowania podczas uroczystości.

            W tym roku szkolnym 2018/2019 pierwszy dzień wiosny w naszej szkole obchodziliśmy w sposób urozmaicony, ciekawy i kolorowy. Był on podzielony na trzy części. Najpierw uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami w salach. Tam dekorowali na zielono swoje sale oraz wykonywali stroje pani Wiosny.
            Następnie  odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pt.,, Wiosno, wiosno, ach to ty!”  Konkurs miał charakter dwuetapowy. W I etapie wzięły udział dzieci młodsze od przedszkola do klasy III i polegał na recytacji wierszy o tematyce wiosennej. Do konkursu zgłosiło się aż 42 dzieci. Wszyscy pięknie recytowali wierszyki, stosując przy tym rekwizyty, ruch i strój – wszystko związane z nową porą roku.

            II etap to rozstrzygnięcie konkursu plastycznego , który też cieszył się dużym zainteresowaniem. Swoje prace zgłosiło 22 uczniów z klas IV – VIII. Po wszystkich konkursach zostały wręczone nagrody i dyplomy. Wszystkim zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy!

            Na koniec wszyscy udali się na boisko szkolne w celu pożegnania zimy poprzez spalenie Marzanny, którą uczniowie wykonali samodzielnie w klasach. Po powrocie z boiska dzieci obejrzały  film edukacyjny.
            Dzień ten był pełen atrakcji. Po zakończeniu imprezy wszyscy zadowoleni odjechali do domów.

             

             

          • Zabawa choinkowa

          •  

                  12 luty był dniem wyjątkowym dla naszych uczniów. W tym dniu odbyła się bowiem „Choinka szkolna”.  Zarówno ci zupełnie mali, jak i ci nieco więksi czekali na bal choinkowy cały rok. Program tegorocznej imprezy oraz dekorację sali przygotował Samorząd Uczniowski.  Zabawa podzielona została na trzy części. O godz. 11.00 sala gimnastyczna wypełniła się miłośnikami tańca i dobrej zabawy. Całą zabawę prowadził Didżej, który trafnie dobierał muzykę do upodobań zarówno młodszych jak i starszych dzieci. W trakcie trwania zabawy uczestnicy mieli szansę pośpiewać, potańczyć, ale także wziąć udział w rozmaitych konkurencjach. 

                O godz.12.00  odbyła się kolejna edycja  konkursu ,, Mam Talent”. Do konkursu zgłosiło się aż 30 kandydatów z różnych grup wiekowych, od kl.0 – do kl.8.

                 Pomysłowość uczestników przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Czegóż to nie można było zobaczyć i usłyszeć podczas występów. Jak się okazało najwięcej było miłośników muzyki, którzy swoim wokalnym talentem zdobyli uznanie publiczności. Usłyszeliśmy wykonania znanych piosenek w aranżacji naszych uczniów, którzy to właśnie wtedy pokazali swoje drugie oblicze. Wielu z nich fantastycznie naśladowało polskie gwiazdy, perfekcyjnie przygotowując swój występ wokalny. Były też pokazy wybranych dyscyplin sportowych, popisy recytatorskie i taneczne. Niektórzy z uczniów przygotowywali występy indywidualne, popisując się nie tylko zwinnością i gibkością swojego ciała, ale także wymyśloną przez siebie choreografią. Muzyka to także gra na instrumencie i tu również znalazła się osoba, która zagrała wybrany utwór na gitarze.

                 Wszyscy uczestnicy byli oceniani przez komisję konkursową , która przyznawała punkty. Po podliczeniu wszystkich punktów wybrano ,, Talenty 2019” i przyznano nagrody, ufundowane przez Radę Rodziców.

                Konkurs  był okazją do tego, aby  podzielić się swoimi pasjami. W każdym przypadku liczył się talent, dlatego tak ważne były te występy szczególnie dla tych uczniów, którzy na co dzień nie osiągają wysokich wyników, a teraz mogli być podziwiani i oklaskiwani za coś, co robią w życiu najlepiej. Dobrze jest zatem namówić i zachęcić do występu, jeśli będzie taka potrzeba, zwłaszcza uczniów przeciętnych czy wręcz mających problemy z nauką. Będzie to dla nich okazja do tego, by zaistnieć i pokazać, że drzemie w nich potencjał, choć niekoniecznie naukowy.     

               Około godz. 13.00 wszyscy ruszyli do tańca przy taktach skocznej muzyki Impreza trwała do godziny 15.00.                                                                                                                                          

               Choć wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili i tańcom nie było końca, to czas dobrej zabawy upływał bardzo szybko. To był niezapomniany dzień pełen atrakcji i wrażeń. „Choinka” w naszej szkole jest imprezą integrującą całą społeczność. Jest zawsze wspaniałą okazją do bliskiej współpracy z rodzicami, którzy bardzo chętnie pilnują  porządku i przygotowują wspaniałe stroje dla swoich pociech.

            Dziękujemy wszystkim za współpracę i współudział w organizacji tej uroczystości!

            Następne spotkanie w  tanecznych rytmach już za rok!

            Samorząd Uczniowski

             

             

          • Szlachetna Paczka 2018

          • Szlachetna Paczka jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów w Polsce. W ciągu jednego weekendu milion osób wymienia się rzeczami i całą siłą życzliwości.
            Szlachetna Paczka nie pomaga biedzie roszczeniowej, wolontariusze szukają ludzi, których dotknął los, jest im ciężko i często nie proszą nikogo o pomoc. Chcą jednak walczyć o swoją  przyszłość. Priorytetem jest dotarcie do rodziny w potrzebie, w ciągu pierwszego roku od momentu, gdy nastąpiło w ich życiu załamanie.
            Zrobione paczki to nie zestaw nic nie znaczących upominków, ale prawdziwe prezenty od serca. Żeby skompletować pomoc dla rodziny, trzeba podjąć dość duży wysiłek. Ale tylko to co jest prawdziwe daje nam satysfakcję.
            Szkoła Podstawowa w Węgleszynie siódmy rok z rzędu sprawiła radość pewnej potrzebującej rodzinie. W przygotowanych prezentach znalazły się między innymi: trwała żywność, środki czyszczące, kosmetyki, piękna ,sztuczna choinka, robot kuchenny, komplet patelni, elegancka torebka. Uzbierało się z tego 20 paczek na wartość ok 3500zł.
            Serdeczne podziękowania dla uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników naszej szkoły za zaangażowanie i za dobre serca. Mamy nadzieję, że te święta dla tej rodziny będą cudowne.

          • Dzień Pluszowego Misia

          • Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku czy fotelu nie siedzi miś. Każdy z nas ma lub miał misia. Może to być zupełnie mały bury miś, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy siedzący na dziecinnym łóżku. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy ,,na szczęście'' przy kluczach lub w portfelu. Czy wreszcie -może to być jeden z Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i którego znają wszystkie dzieci i dorośli.  Kubuś Puchatek zawitał do naszej szkoły z okazji swojego święta, które obchodzą także  wszystkie Misie 25 listopada. Z tej okazji dzieci z grup 3,4,5,6-latków oraz I klasy przyniosły do szkoły swojego ulubionego Misia, aby się nim pochwalić. Razem z Kubusiem Puchatkiem były wspólne tańce,  wybieraliśmy największego, najmniejszego oraz najbardziej zasłużonego Misia roku 2017. Po głośnym czytaniu książki o przygodach naszego gościa, uczniowie I klasy zostali pasowani na czytelników naszej biblioteki.

          • Ślubowanie Pierwszaków

          •   W dniu 29 listopada 2018r. odbyła się wyjątkowa uroczystość - ślubowanie pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej w Węgleszynie. Na tą szczególną chwilę wyczekiwali długo nie tylko uczniowie ale  również rodzice, którzy licznie przybyli , aby uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu swoich dzieci.

                            Bohaterowie tego dnia przedstawili program artystyczny przygotowany przez wychowawczynię p. Joannę Dąbrowską i zaprezentowali swoje umiejętności wokalno-taneczne i recytatorskie. Po części artystycznej przyszedł czas na najważniejszy moment ślubowania i pasowania pierwszaków na uczniów szkoły. Aktu tego dokonała pani dyrektor Barbara Wicher. Pierwszaki otrzymały słodkie upominki w postaci rogów obfitości  i dyplomy włączające ich do grona braci uczniowskiej.                                                                                                                                 

             Na zakończenie  uczniowie udali sie na słodki poczęstunek przygotowany przez swoich rodziców.

             

             

          • 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

          •       Dnia 18 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej w Węgleszynie odbyła się uroczysta akademia na pamiątkę 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Do uroczystości  włączyła się cała społeczność szkolna a także zaproszeni goście. Składała się ona z trzech części. Pierwszą była scenka słowno- muzyczna, która przede wszystkim miała  przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić refleksje.,, Pociąg do wolności”- tak zatytułowana część artystyczna, przygotowana przez nauczycieli i uczniów, wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Uczniowie  recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Drugą część stanowił koncert pieśni patriotycznych w którym prezentowali się laureaci Gminnego  Konkursu Pieśni Patriotycznych. Na zakończenie uroczystości wystąpiła orkiestra dęta OSP Zakrzów.

          • Projekt Akademia Obywatelska

          • W dniu 9 października na Targach Kielce odbył się Świętokrzyski Kongres Obywatelski dla wszystkich szkół biorących udział w projekcie Akademia Obywatelska 1918, w którym nasza Szkoła Podstawowa w Węgleszynie brała udział. Projekt wpisany był w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i realizowany w oparciu o założenia wychowania patriotycznego oraz obywatelskiego we współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Głównym celem projektu Akademia Obywatelska 1918 było kształtowanie postawy szacunku dla historii własnego narodu, aktywizacja i edukacja obywatelska młodych ludzi w społecznościach lokalnych, budowanie i rozwijanie zainteresowania przeszłością związaną ze środowiskiem lokalnym. Obszarem tematycznym działań i równocześnie wyzwaniem dla wszystkich uczestników projektu było przygotowanie dla społeczności lokalnej różnorodnych inicjatyw upamiętniających 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

                        Nasza szkoła przygotowała szereg ciekawych inicjatyw lokalnych, m.in. prowadziliśmy badania sondażowe na temat "Co wiemy o niepodległości?", uczniowie klas VII i VIII przygotowali zaduszki witosowskie, w szkole odbył się Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej, w którym uczniowie prezentowali swoje talenty wokalne. Kolejnymi działaniami był rajd rowerowy do "Miejsc Pamięci Narodowej" na terenie naszej gminy, Konkurs Recytatorski Wierszy Patriotycznych, a we wrześniu uczniowie klas VI, VII, VIII pojechali do Oświęcimia, aby tam na miejscu zagłady milionów ludzi oddać im hołd. Finałem projektu było nagranie filmu ukazującego wszystkie podjęte działania upamiętniające to ważne dla nas Polaków wydarzenie, którego autorem był Wiktor Gral.

                        Za udział w projekcie nasz szkoła otrzymała dyplom oraz cenne nagrody w postaci gier edukacyjnych, książek i map.

          • Wycieczka do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau

          •  

            W dniu 11 września 2018r.  uczniowie klasy VI, VII i VIII Szkoły Podstawowej w Węgleszynie uczestniczyli w wycieczce do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wycieczka została zorganizowana w ramach Projektu Akademia Obywatelska 1918 na stulecie niepodległości Polski. Uczniowie po drodze zwiedzili również ruiny zamku w Ogrodzieńcu oraz punkt widokowy na Pustyni Błędowskiej.

            Obóz zagłady w Auschwitz-Birkenau to miejsce szczególne ale też wyjątkowy symbol dla wielu różnych grup narodowych. To miejsce masowego mordu obok, którego nie można przejść obojętnie i powinno być obowiązkową lekcją historii dla młodego pokolenia, u którego wiedza oraz wrażliwość się dopiero kształtują. Edukacja w miejscach pamięci, przybliżenie historii II wojny światowej, zjawisko holokaustu oraz zwiedzanie byłego obozu koncentracyjnego mają działania nie tylko pedagogiczne ale dają przede wszystkim ogromne możliwości kształtowania postaw najmłodszego pokolenia. 

            Wycieczka do Muzeum Auschwitz – Birkenau uświadomiła uczniom wymiar ludzkiego okrucieństwa, upodlenia, pozbawienia godności. To lekcja człowieczeństwa, ale też odpowiedzialności za przyszłe pokolenia, aby każdy mógł z godnością umrzeć. To świadectwo, które jesteśmy winni tym wszystkim, którzy zginęli tam w Oświęcimiu-Brzezince.

            Podczas zwiedzania byłego obozu zagłady młodzież naszej szkoły wykazała się ogromną kulturą oraz właściwą postawą, zapalając symboliczny znicz przy „ścianie śmierci” oddali hołd wszystkim, którzy ponieśli tam śmierć.  Ta wycieczka na pewno zapadnie im długo w pamięci i pobudzi do refleksji nad czasami przeszłymi i teraźniejszością.

            Opracowała: Magdalena Dąbrowska

          • Programy profilaktyczne w naszej szkole

          •  

                  W celu uświadomienia uczniom następstw nałogów takich jak alkohol i nikotyna oraz sposobów zapobiegania im klasy IVa, IVb i V w II semestrze nauki realizowały programy  związane z tą tematyką.  Głównymi celami programów było zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów w kontekście zdrowia i konsekwencji palenia tytoniu  i picia alkoholu, ograniczanie problemów związanych z tą tematyką poprzez wzmocnienie środowiska rodzinnego, indywidualnych pre­dyspozycji oraz tzw. rówieśniczych czynników chroniących.  Programy otrzymały aprobatę od rodziców na spotkaniach informacyjnych. Następnie wychowawcy klas, po odpowiednim przeszkoleniu, przeprowadzili cykl zajęć tematycznych w klasach. Dużą rolę w realizacji poszczególnych zadań odgrywało zaangażowanie rodziców. Ich rola polegała na wspólnym rozwiązywaniu zadań domowych. Zaproszenie rodziców do wspólnej realizacji programów profilaktycznych było okazją do przekazywania niezbędnych informacji, sprzyjało lepszemu porozumiewaniu rodziców i dzieci, a także było okazją do zacieśnienia współpracy w wychowywaniu uczniów.

            Pierwszy program o treści antynikotynowej zakończył się klasowym  konkursem  plastycznym pt. ,,Bieg po zdrowie”. Praca najładniejsza została wysłana do organizatorów, czyli powiatowej stacji SANEPID -Jędrzejów. Praca ta, którą wykonała uczennica P. Baran, otrzymała nagrodę II miejsca w powiecie. Drugi program profilaktyczny „Program Domowych Detektywów. Jaś i Małgosia na tropie”,  zakończony został spotkaniem

            pt. ,,Wieczór Jasia i Małgosi”, które odbyło się w szkole 08.06.2018r., wieczorem o godz..20.30. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy IVa, IVb, V, przedstawiciele innych klas, nauczyciele, pani dyrektor, pani bibliotekarka oraz zaproszony gość- pani Anna Pędziwilk, przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Oksie, która to zakupiła w/w program dla szkoły. Wychowawcy w formie turnieju profilaktycznego sprawdzali zdobytą podczas lekcji wiedzę.  Uczniowie w 2 grupach wykonywali przydzielone im zadania, m.in. układali wiersz o tematyce antyalkoholowej, rozwiązywali quiz, odgrywali scenkę pt. „Dziękuję, ja się nie truję”. Udział dzieci w poszczególnych zadaniach dał dużo radości  zarówno występującym jak i zebranej publiczności. Dzieci były bardzo kreatywne i chętnie zgłaszały się do zadań.

            Programy przeprowadzono zgodnie z założeniami ujętymi w scenariuszach dla koordynatora. Zostały ocenione bardzo dobrze , jako ciekawy i bardzo potrzebny element nauki młodego człowieka, dzięki któremu można zdobyć wiedzę i umiejętności na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia i picia alkoholu.

                                                                                                                                   A.Z.

          • Noc w bibliotece

          •    Noc  Bibliotek została zainicjowana w 2015 roku jako ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo poprzez promocję bibliotek- najbardziej dostępnych instytucji kultury , z ofertą dla mieszkańców w każdym wieku, których zasoby warto poznać i z nich korzystać.
            Jednego dnia  (a dokładnie wieczora i nocy) biblioteki publiczne, szkolne, pedagogiczne i inne w całej Polsce otwierają się po zmroku i zapraszają do odwiedzin. Twórczo, często niekonwencjonalnie pokazują swoje zbiory, przygotowują działania artystyczne, edukacyjne i rozrywkowe zachęcające do czytania.
            W tym roku do akcji przystąpiło 1875 biblioteki i jedną z nich była  nasza biblioteka szkolna w Szkole Podstawowej w Węgleszynie.
            Zgodnie z tegorocznym hasłem akcji ,, Rzeczypospoczyta'' uczniowie oraz zaproszeni goście czytali polskie legendy, baśnie oraz regionalne podania.
            Po wspólnej kolacji goście się rozeszli a uczniowie porozkładali swoje materace i śpiwory, aby obejrzeć film udostępniony dla uczestników Nocy Bibliotek  pt ,, Tarapaty'' . Aby ta noc przebiegała bez zakłóceń i w miłej atmosferze czuwały nad tym pani dyrektor Barbara Wicher, bibliotekarka Ewelina Kucharczyk oraz nauczyciele: Magdalena Dąbrowska i Agata Motyczyńska.
            Wszyscy uczestnicy ,,Nocy Bibliotek" otrzymali pamiątkowe zakładki do książek  z logo akcji oraz exlibrisy

          • Wycieczka do Kazimierza Dolnego i Puław

          •                         Dnia 06.06.2018r. uczniowie klas I – VII uczestniczyli w całodniowej wycieczce do Kazimierza Dolnego i Puław. Wyjechaliśmy rano sprzed szkoły. W autobusie każdy rozmawiał z przyjaciółmi oraz słuchał pana przewodnika, który interesująco opowiadał o mijanych obiektach przyrody i najciekawszych zabytkach architektury.

                Pierwszym etapem naszej podróży był Pałac Czartoryskich i piękne budowle parkowe wzniesione przez księżną Izabelę Czartoryską w Puławach. Na placu zamkowym chodziły pawie. Były one wielką atrakcją. Każdy robił im zdjęcia. Później zwiedzaliśmy świątynię Sybilli, park po czym wsiedliśmy do autokaru i udaliśmy się  do pięknego Kazimierza Dolnego. Gdy dojechaliśmy na miejsce, w pierwszej kolejności odbył się rejs statkiem po Wiśle, podczas którego oglądaliśmy okoliczne krajobrazy. Następnie doszliśmy do Rynku i zabytkowymi uliczkami udaliśmy  się na  ruiny zamku. Były przepiękne widoki. Potem udaliśmy się na Basztę z XIII w., z której podziwialiśmy panoramę miasta.

                Kazimierz Dolny to niezwykle malownicza miejscowość, bardzo stara, polska osada nad Wisłą. Większość budowli charakteryzuje czerwona dachówka i kamienne podmurówki. Wszystkie domy utrzymane są w godnym podziwu porządku, dzięki czemu miasteczko ma specyficzny charakter, urok i wdzięk.

                W Kazimierzu Dolnym zwiedzaliśmy również kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, który posiada jedne z najstarszych zachowanych organów w oprawie modrzewiowej. Potem mieliśmy czas wolny na kupienie pamiątek, robienie zdjęć i  podziwianie Rynku z pięknymi  kamieniczkami.

                Wszystko co dobre kiedyś się kończy, więc po wyczerpaniu wszystkich punktów programu wycieczki wyruszyliśmy w drogę powrotną. Po trasie wstąpiliśmy do  restauracji Mc Donald’s, gdzie każdy mógł  zjeść pyszny posiłek.

                Wycieczka była bardzo udana, sporo zobaczyliśmy i dopisała nam wspaniała, słoneczna pogoda. Wspomnienia z niej na długo pozostaną w naszej pamięci.

          • Sukces naszego ucznia

          •  

                   Nasi uczniowie już od kilku lat uczestniczą w konkursie historycznym „Żołnierze Wyklęci”, osiągając wysokie wyniki. W tym roku odbyła się już V edycja .Organizatorami konkursu byli: Burmistrz Jędrzejowa,  kielecka Delegatura IPN, NSZZ Solidarność w Jędrzejowie oraz dyrekcja SP 4 w Jędrzejowie.

            Tym razem udało się stanąć na podium. Uczeń klasy VI M. Ciesek zdobył II miejsce, otrzymując piękny dyplom i cenne nagrody rzeczowe. Jak sam mówi historia jest jego pasją. Należy podkreślić, że uczniowie przygotowując się do tak prestiżowego konkursu historycznego musieli się wykazać wiedzą znacznie wykraczającą poza podstawę programową. Cieszymy się z sukcesu naszego ucznia i jesteśmy z niego bardzo dumni!

                                                                                                                             A.Z.

             

             

          • Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3- Maja

          •  

                  W dniu 08.05.2018r. w Szkole Podstawowej w Węgleszynie odbył się apel z okazji 227 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jest on wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej szkoły, dlatego też jest wspaniałą możliwością, by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna, Naród, Wolność. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy IVb i klasy VII pod kierunkiem nauczyciela historii .Głównymi celami upamiętnienia tego doniosłego faktu w historii Polski było propagowanie wśród uczniów postaw patriotycznych i obywatelskich oraz kształtowanie poczucia przynależności do narodu. Całość miała charakter montażu słowno- muzycznego, przedstawiającego sytuację polityczno- gospodarczą kraju w tamtej epoce. Uczniowie pięknie recytowali wiersze, śpiewali piosenki, a także opowiadali historię Konstytucji 3 Maja.

            Pozostali uczniowie, którzy przybyli na uroczystość, aby uczcić tak ważne dla nas wydarzenie, mieli przypięty biało- czerwony kotylion i trzymali biało- czerwone flagi.  Apel budził uczucia patriotyczne wśród uczniów, w ciekawy sposób przedstawiał wydarzenia historyczne i teraźniejszość. Wszyscy aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

                                                                                                                                                         A.Z.

             

          • Żywa lekcja historii

          •  

                09 maja 2018 r. uczniowie klas IV-V Szkoły Podstawowej w Węgleszynie, pod kierunkiem nauczycieli, uczestniczyli w zajęciach "Żywej lekcji historii" pt.:. ,, Obraz szlachty polskiej w realiach XVII wieku”. Zajęcia przeprowadzili przedstawiciele Stowarzyszenia Ekologiczno- Kulturalnego ,, Eko- Kult”w Jędrzejowie.

             Gościliśmy m.in. w dworku bogatej szlachty, poznając jej obyczaje. Podczas zajęć uczniowie przenieśli się w czasie do Rzeczypospolitej XVI i XVII wieku. Prowadzący bardzo efektywnie przekazywali wiedzę z zakresu historii, opowiadając w trakcie ciekawe i humorystyczne anegdoty. Dzieci miały możliwość zagłębienia się w okres wojen XVII wieku, słuchając o konfliktach Rzeczypospolitej z Kozakami i Szwedami. Jednym z punktów lekcji była również prezentacja poszczególnych elementów uzbrojenia husarza. Uczniowie mogli na własnej skórze przekonać się o wadze zbroi i broni, zapoznali się z orężem szlachty polskiej, obejrzeli mnóstwo prawdziwych historycznych skarbów. Mieli również  niepowtarzalną okazję włożenia historycznego stroju z tamtych czasów . Bardzo ciekawym i pouczającym punktem lekcji była prezentacja rozwoju polskiego rzemiosła na terenach naszej okolicy. Uczniowie prześledzili historię wyodrębniania się grup osób specjalizujących się zawodowo w wyrobie konkretnych produktów, a więc kowale, hutnicy, bednarze, garncarze, piekarze, szewcy, krawcy itp.  Pierwsi rzemieślnicy byli ludźmi głębokiej wiary i żarliwego patriotyzmu. W swoją pracę wkładali wiele wysiłku – te obrazy na długo pozostaną w głowach uczniów.

             Obszerna wiedza i spostrzeżenia prowadzących utrwaliły uczniom historię naszej polskiej szlachty i rozwoju pierwszych zawodów.

            Dzięki  Stowarzyszeniu ,, Eko – Kult” mieliśmy też okazję zwiedzić Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie. Klasztor OO. Cystersów jest jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków Jędrzejowa. Jego początki sięgają przełomu XI/XII w. To tutaj przez wiele lat przebywał i pisał  Wincenty Kadłubek, nasz polski kronikarz. Klasztor ma ,,niesamowitą” historię, której wysłuchały dzieci od przewodnika, ojca- cystersa. Wielki podziw wzbudziły podziemia klasztoru, gdzie obecnie znajdują się sale spotkań.

            Po powrocie do szkoły uczniowie stwierdzili,  że historia to wspaniała kraina, którą warto poznać.

                   Dziękujemy Stowarzyszeniu ,, Eko – Kult” za niecodzienną i fantastyczną lekcję historii.

                                                                                            

             

  • Galeria zdjęć

      brak danych