W dniu 16.06.2016r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Węgleszynie pod opieką wychowawców wybrali się na wycieczkę turystyczno - krajoznawczą w okolice Kielc. Pierwszym celem naszej wyprawy było Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni – skansen o powierzchni 65 ha, gdzie mieliśmy możliwość podziwiania zabytków architektury wiejskiej z XVIII i XIX w. Budynki przeniesione z różnych miejsc ziemi świętokrzyskiej wydają się być nadal zamieszkałe. Wszystko to za sprawą bogatych ekspozycji urządzonych we wnętrzach chłopskich zagród. Zaraz przy wejściu do skansenu znajduje się karczma, która już samym wyglądem kusi i zaprasza na typowe chłopskie jadło. Trudno się oprzeć zapachom dobiegającym z kuchni serwującej tradycyjne dania. Duże wrażenie zrobił na nas wiatrak, w którym przed laty robiono mąkę, mały dworek, stara apteka, dom organisty i pracownia krawiecka. Te wszystkie stare budynki wyposażone w tradycyjne sprzęty gospodarskie pokazują nam jak szybko płynie czas i jak dużo zmieniło się w naszym życiu.
Potem pojechaliśmy do Zagnańska w celu obejrzenia jednego z najstarszych drzew w Polsce, jakim jest ,,Dąb – Bartek”. Po przyjeździe na miejsce wszyscy z podziwem oglądaliśmy potężne drzewo, robiliśmy zdjęcia. Z tablicy informacyjnej uzyskaliśmy informację na temat wysokości i szerokości tego pomnika przyrody.
Następnym przystankiem był Masłów, gdzie zwiedzaliśmy lotnisko. Pan prezes Aeroklubu Kieleckiego opowiedział nam historię jego powstania. Mówił, że jest ono wykorzystywane do czynnego uprawiania sportów samolotowych oraz szybownictwa. Na jego terenie odbywają się imprezy sportowe oraz festyny. Dzieci wysłuchały informacji o samolotach znajdujących się na płycie lotniska. Z ciekawością i zainteresowaniem obserwowały startujący samolot. Miały również możliwość pozować do zdjęć na tle samolotu.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej. Jest to miejsce, w którym czas cofa się o kilka stuleci. Gdy tylko przekroczyliśmy bramę osady, poczuliśmy jakby wehikuł czasu przeniósł nas w odległą przeszłość. Zwiedzając osadę mogliśmy poznać XII – wieczną rzeczywistość z całym jej kolorytem – z pogańskimi bóstwami: Świstem, Poświtem i Pogodą, których na szczycie Łysej Góry czcili przed wiekami pradawni mieszkańcy tych ziem. W Osadzie Średniowiecznej spotkaliśmy jej mieszkańców skupionych na wykonywaniu swych codziennych zajęć. Przyglądaliśmy się pracy kowala, tkaczki i garncarza. Klimat i atmosferę codzienności sprzed lat odnaleźliśmy w gospodarstwie domowym otoczonym plecionym ogrodzeniem, z chatą ze ścianami obrzuconymi gliną i dachem pokrytym słomianą strzechą. Wędrując żwirową ścieżką ku najwyższemu punktowi osady odwiedziliśmy chatę zielarki, która opowiadała nam o aromatycznych ziołach i innych tajemniczych roślinach na różnorakie dolegliwości ciała i ducha. Mieliśmy również możliwość zjedzenia ,,podpłomyków” z pyszną konfiturą owocową.
Największą atrakcją wycieczki była wizyta w Babyjagowie. Już u progu wioski dzieci powitały czarownicę, która opowiedziała o tej niezwykłej krainie. Zobaczyliśmy tu: jaskinię zbója Madeja z naturalnego kamienia, domek Jasia i Małgosi, chatkę Baby Jagi na kurzej stopce oraz tunel strachu. Dużym zainteresowaniem cieszył się również Statek Piratów, którym dzieci odbyły rejs ,, na niby” po nieznanych morzach i oceanach. Ostatnim punktem wycieczki była zabawa na placu zabaw.
Wycieczka przebiegła w miłej atmosferze. Czas, który tam spędziliśmy był dobrze wykorzystany. Przed wyjazdem w drogę powrotną większość osób kupiło pamiątki. Oczywiście odwiedziliśmy też McDonald’s. To już stały punkt naszych wycieczek. Wracając do domu nikt nie spał w autokarze, chociaż podróż była długa – trwała cały dzień.
Polecamy wszystkim Ziemię Kielecką. Naprawdę warto poznać i zwiedzić ten region Polski.
Niezwykłość i urok zwiedzanych miejsc potwierdzają słowa piosenki: …..Ach kieleckie, jakie cudne….
Organizatorzy