W miesiącach grudzień 2015– marzec 2016 nasza szkoła brała udział w projekcie UNICEF „Mali uczniowie idą do szkoły”.
Projekt „MALI uczniowie idą do szkoły” jest odpowiedzią na sytuację dzieci w tym kraju. Niski wskaźnik upowszechnienia edukacji rzutuje na całe życie mieszkańców Mali. Chcieliśmy uświadomić dzieciom jak wygląda kwestia dostępu do edukacji na świecie, jakie są przyczyny tego, że nie wszystkie dzieci mogą się uczyć i co robi UNICEF, by z tym walczyć. Projekt wspierał Ambasador Dobrej Woli UNICEF Artur Żmijewski.
Celem projektu było:
- zapoznanie dzieci z tematem dostępu do edukacji na świecie, w tym szczególnie sytuacji dzieci w Mali,
- kształtowanie wśród młodych ludzi postawy zaangażowania społecznego,
- zebranie środków finansowych na edukację dzieci w Mali.
Etapy realizacji projektu:
- Spotkanie rozpoczynające akcję. Na spotkaniu przedstawiono cele, zadania i sposoby realizacji projektu. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną i film. Zapoznali się z sytuacją dzieci w Mali.
- Wykonanie gazetki ściennej na szkolnym korytarzu. Tym zadaniem zajęli się przewodniczący poszczególnych klas. Dzięki współpracy i zaangażowaniu powstała piękna, kolorowa gazetka pod hasłem „Podróż do Afryki”. Gazetka okazała się świetną reklamą realizowanego projektu.
- Kwesta. Na korytarzu szkolnym pojawiła się specjalna puszka do której dzieci wrzucały pieniądze przez cały okres trwania projektu.
- Ciekawe lekcje. Dzięki specjalnie przygotowanym przez UNICEF materiałom, nauczyciele przeprowadzili ciekawe zajęcia lekcyjne, podczas których uczniowie zrozumieli na czym polegają problemy mieszkańców krajów rozwijających się, a także dowiedzieli się jak można im zaradzić. Uczniowie wykonywali kartki świąteczne z życzeniami pisanymi w języku angielskim.
- Kiermasz: „Książki dla Afryki”. Uczniowie przynieśli do szkoły książki, które już przeczytali. Dzieci, rodzice i nauczyciele mogli zakupić wybraną przez siebie pozycję w zamian za przekazanie darowizny na rzecz dzieci w Mali. Zainteresowanie było bardzo duże, a książki rozeszły się jak „świeże bułeczki”.
- Konkurs na najbardziej oryginalną książkę. Po zapoznaniu się z sytuacją rówieśników w Mali, uczniowie zaangażowali się w pomoc dzieciom z tego kraju. Chętni uczniowie przygotowali swoje własne książki. Były to krótkie opowiadania, bajki i tomiki poezji. Uczniowie samodzielnie wykonali ilustracje, które dodatkowo wzbogaciły książki. Wszystkie młode talenty zostały nagrodzone dyplomami i upominkami. Spośród dostarczonych książek Jury wybrało jedną, która została wysłana do siedziby UNICEF w Warszawie i będzie brać udział w ogólnopolskim konkursie. Nagrodą w konkursie jest wizyta Ambasadora Dobrej Woli UNICEF – Artura Żmijewskiego. Autorką najciekawszej książki okazała się Wiktoria Ciesek uczennica klasy IIb. Zwyciężczyni przeczytała swoją książkę całej społeczności szkolnej podczas Dnia Talentów zorganizowanego w ramach Pierwszego Dnia Wiosny
- Prezentacja książek „Dzień Książki dla Afryki”. Książki napisane przez nasze dzieci zostały wyeksponowane w specjalnie przygotowanym „Kąciku Młodych Talentów”. Uczniowie, rodzice oraz goście odwiedzający naszą szkołę mogli obejrzeć a nawet przeczytać dzieła naszych młodych autorów.
- „Kwiaty, motylki, ptaszki, zajączki, jajeczka, baranki, koszyczki, stroiki”. W szkole zorganizowano konkurs na ozdobę wiosenno – świąteczną. Uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością i dostarczyli na konkurs wiele pięknych, kolorowych i oryginalnych ozdób. Organizatorzy nagrodzili każdego kto brał udział w konkursie. Nagrody ufundowała Rada Rodziców. Ozdoby świąteczne sprzedano na kiermaszu podczas Pierwszego Dnia Wiosny a całkowity dochód przekazano na konto UNICEF.
- Zakończenie projektu. Po zakończonej akcji, organizatorzy wpłacili zebrane pieniądze w wysokości 201, 23zł na konto UNICEF dedykowane zbiórce na rzecz dzieci w Mali.
- Podsumowanie. Po zakończonej kampanii UNICEF podsumuje jej przebieg, opublikuje wybrane przykłady realizacji projektu w szkołach, a także poda łączną sumę zebraną na rzecz poprawy losu dzieci w Mali.
Organizatorzy