• Walka z odpadami czyli Dzień Ziemi 2018

          •                                                     

                   Celem każdego Dnia Ziemi jest uświadomienie problemów naszej planety, czyli zmian  klimatu, przeludnienia, wymierania  gatunków czy brak wody w wielu częściach świata.   Tegoroczne obchody z okazji  Dnia Ziemi na całym świecie były okazją do mobilizacji naszych działań, do walki z odpadami, szczególnie zhttps://secure.adnxs.com/getuid?http%3A%2F%2Ffarm-pl.plista.com%2Fmatching%2Fpixel%2F%3Fssp%3Dc3de%26dsp_user_id%3D$UID tworzyw sztucznych. W tym dniu w Szkole Podstawowej w Węgleszynie  promowano  działania na rzecz walki z zanieczyszczaniem środowiska, ponieważ edukacja  już od najmłodszych lat jest bardzo ważna.  Podczas uroczystej akademii  nasi aktorzy uświadamiali  wszystkich, jak wielki problem stanowi zanieczyszczenie środowiska odpadami. Dane statystyczne potwierdziły, że jeśli  degradacja przyrody  będzie postępować w takim stopniu jak obecnie, to do połowy wieku ucierpi na tym półtora miliarda ludzi , dla których naturalne ekosystemy stanowią główne źródło utrzymania.    Działania, do których nawołuje hasło Dnia Ziemi 2018, w naszej szkole realizujemy przez cały rok poprzez zbiórkę  surowców wtórnych, baterii, plastikowych nakrętek,  akcję  „Sprzątanie świata”. Częsty udział w zajęciach warsztatowych, konkursach ekologicznych i plastycznych,  czy prace w naszym szkolnym ogrodzie, kształcą u uczniów codzienne ekologiczne zachowania.  Nasz wkład w ochronę przyrody wspierają zawsze nauczyciele i rodzice.

                                                                           Samorząd Uczniowski i Liga Ochrony Przyrody SP w Węgleszynie

             

          • Szkolny Konkurs Literacko-Plastyczny ,, Wiosna piórem i pędzlem malowana"

          •   22 marca 2018 roku rozstrzygnięto Szkolny  Konkurs Literacko-Plastyczny "Wiosna Piórem i Pędzlem Malowana", który odbył się w Szkole Podstawowej w Węgleszynie.  W  ramach Tygodnia Kultury Języka podjęliśmy w naszej szkole działania propagujące piękno polszczyzny.

            Organizatorzy to: pani A. Zaręba- nauczyciel j. polskiego i opiekun SU, T. Gołucka- nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, M. Suchmiel- nauczyciel plastyki i przyrody.

            Głównymi celami konkursu było:

            -  rozwijanie zainteresowań literackich i plastycznych,

            -  kształtowanie wśród uczniów postaw kreatywnych,

            -  odkrywanie i doskonalenie młodych talentów,

            Konkurs skierowany był do przedszkolaków( 4-latków, 5-latków, 6-latków)oraz klas I – VII.

            Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach: plastycznej  i literackiej.

            Część plastyczna przeznaczona była dla przedszkolaków i klas pierwszych i polegała na samodzielnym wykonaniu pracy plastycznej  w dowolnej technice  ( malarstwo, wyklejanka, kolaż, wydzieranka itp.) na formacie A3 lub A4. Temat pracy: ,, Wiosenny kapelusz”.

            Uczniowie klas III – IV mieli wykonać w formie plastycznej rebus  z trudnością ortograficzną    ( technika dowolna, format A3 lub A4).Rebus musiał dotyczyć tematyki wiosennej.

            Prace musiały być związane z kolorami i symbolami wiosny.

            Ocenie jury podlegały:

            - pomysłowość,

            - samodzielność,

            - oryginalność

            - estetyka wykonania,

            - zgodność z tematem.

            Część literacka skierowana była do uczniów klas V – VII.

            Polegała na napisaniu wiersza.

            Forma wiersza:

            -  dowolna, zgodna z artystycznymi wyborami twórców,

            -  treść – zgodna z tematem konkursu,

            -  praca musiała zawierać minimum 6 wersów,

            Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział 39 uczniów. Wszyscy laureaci  otrzymali  nagrody rzeczowe i dyplomy.
             

            Wyniki konkursu literacko-plastycznego ,,Wiosna pędzlem i piórem malowana"
            Kapelusze - forma przestrzenna

            I miejsce - Julia Włodarczyk kl Ia, Angelika Stańczyk kl Ib
            II miejsce - Katarzyna Laskowska kl ,,0", Kamil Kot 5-latek, Konrad Chyc kl Ia
            III miejsce - Przemysław Pasieka 4-latek, Nikola Wielińska kl Ib

            Kapelusze - forma płaska

            I miejsce - Lena Skrzeczowska kl ,,0", Dominik Michalecki kl Ia, Jakub Zawłocki kl ia, Julia Rodzim kl Ib, Paweł Włodarczyk 5-latek, Ola Błońska 5-latek

            II miejsce - Amelia Zawłocka kl Ia, Paulina Zawłocka kl Ia, Jakub Ciesek kl Ia, Lena Sójka 5-latek, Kalina Ciesek 5-latek, Emilia Dabrowska 5-latek, Dawid Dąbrowski kl ,,0", Natalia Bolechowska kl ,,0", Zuzanna Kot 4-latek

            III miejsce - Paulina Rodzim kl Ia, Martyna Łysek 5-latek, Igor Sobieraj 5-latek, Iga Dąbrowska 4-latek, Inez Janowska 4-latek, Julia Zapart kl ,,0"

            Rebusy

            I miejsce - Daria Łuszczek kl IVb

            II miejsce - Magda Sobieraj kl IVa

            III miejsce - Amelia Pawlik kl IVa, Magdalena Laskowska kl III

            Wiersz

            I miejsce - Ewelina Drdzeń kl VI

            II miejsce - Milena Włodarczyk kl VII

            III miejsce - Wiktoria Dąbrowska kl V, Julia Bodzioch kl VII
             

             

             

          • Święto Wiosny

          •  

                        22 marca 2018 r. w naszej szkole wesoło i z humorem obchodzono Święto Wiosny.

            W tym dniu uczniowie nie mieli lekcji. Dzieci, pod kierunkiem opiekuna Samorządu Szkolnego pani A. Zaręby, przygotowały program artystyczny, mający umilić uczniom     i nauczycielom ten szczególny dzień w roku. Uczniowie pokazali, że to święto można miło spędzić w szkole i niekoniecznie trzeba iść na wagary. Do obchodów Święta Wiosny Samorząd Uczniowski  przygotowywał się już kilka tygodni wcześniej.

            Odbyło się kilka spotkań, na których uczniowie wypowiadali się oraz prezentowali swoje pomysły na zorganizowanie konkursów oraz zabaw.

            Przygotowali też ogłoszenie zawierające plan dnia Święta Wiosny z którym mogły się wcześniej zapoznać wszystkie klasy oraz wychowawcy.

            Tego dnia wszystkie sale były pięknie ozdobione akcentami wiosennymi, a dzieci ubrane w kolory wiosny. Każda klasa wykonała też  kukłę ,,Marzannę”. Imprezę rozpoczął apel szkolny na którym pani dyrektor powitała wszystkich zebranych i przypomniała o pięknej tradycji szkoły jaką jest witanie nowej pory roku – wiosny.  Następnie odbyło się ogłoszenie wyników konkursu wiosennego pt. ,, Wiosna piórem i pędzlem malowana”. O godzinie 9.30 do akcji przystąpili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy poprowadzili, wcześniej przygotowane, zabawy dla najmłodszych dzieci pt. ,, Zgaduj – zgadula”.

            Punktem kulminacyjnym było wyjście uczniów na plac szkolny w celu spalenia ,,Marzanny” i pożegnania zimy, a przywitania wiosny.

            Dalsza część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej, gdzie starsi uczniowie wzięli udział w licznych konkurencjach sportowych: grupowych i indywidualnych. Całość zmagań przebiegała w bardzo miłej i serdecznej atmosferze.

            Ten wyjątkowy dzień sprawił ogromną frajdę uczniom ale również nauczycielom.  Samorząd Uczniowski wykazał się dużymi umiejętnościami organizatorskimi oraz nie lada  kreatywnością, przygotowując  całe wydarzenie.

          • Góra Grosza 2018

          •  

            Po raz kolejny Szkoła Podstawowa w Węgleszynie wzięła aktywny udział w organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom akcji Góra Grosza. Prowadzona od osiemnastu lat działalność ma na celu wsparcie dzieci które z różnych przyczyn nie mogą się wychowywać we własnym domu. Zbierane przez uczniów, rodziców i nauczycieli grosiki razem tworzą większe kwoty które pomogą wesprzeć finansowo potrzebujących poprzez zakup podstawowych i niezbędnych rzeczy, udzielenie wsparcia czy fundowanie stypendiów. Dzięki niewielkim kwotom, wrzucanym regularnie do wspólnego pojemnika, każdy mógł poczuć że pomaga innym bardziej potrzebującym. Gdy słój już się napełnił, nadszedł czas na trudniejszą część zadania, należało pieniążki posegregować i policzyć. W tym roku tę ciężką i żmudną pracę, godną bajkowego kopciuszka, wykonały uczennice z klasy IVa i klasy V Gdy wszystko zostało podzielone i przeliczone, wszystko spakowano do osobnych woreczków, a następnie włożone do kartonu, który trafi do organizatorów akcji i wspomoże potrzebujących. Łącznie zebrano 97,22 zł, które ważyły bagatela 7 kg 

          • Święto Babci i Dziadka

          •  

             

                       Dnia 22 stycznia 2018 roku o godzinie 11.00 odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni goście licznie zjawili się, by wziąć udział w obchodach tego święta.

            Dzieci z klas Ia, Ib oraz IVa i IVb, pod kierunkiem pani A. Zaręby i M. Dąbrowskiej, przygotowały z tej okazji wspaniałą uroczystość. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej dzieci przedstawiły program artystyczny. Były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe, związane ze Świętem Babci i Dziadka. Nie zabrakło też zabawnych scenek i skeczy, w których  mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a dziadkowie ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem.

             Oprócz montażu słowno - muzycznego, goście obejrzeli także pokazy taneczne w wykonaniu dziewczynek z klasy IVa.

            Na zakończenie uroczystości na wszystkich posypało się kolorowe konfetti, a Babcie i Dziadkowie zostali obdarowani laurkami zrobionymi własnoręcznie przez wnuki i słodkimi ciasteczkami zakupionymi przez Radę Rodziców. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, teatr i skecze  mogły wyrazić kochanym Babciom i Dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie.

                         To był naprawdę piękny dzień. Dziękujemy wszystkim!

             

             

          • Szopki Bożonarodzeniowe

          • Konkurs plastyczny „Jędrzejowskie Szopki Bożonarodzeniowe”

            Centrum Kultury oraz  Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie oraz Samorząd Szkoły w Węgleszynie zorganizowało konkurs „ Jędrzejowskie Szopki Bożonarodzeniowe”.Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży zwyczajami i tradycjami bożonarodzeniowymi oraz ich kultywowanie. Każdy z uczestników miał przedstawić jedną, ręcznie wykonaną szopkę w ciekawą techniką. Jak zawsze mogliśmy na Was liczyć. Prace były wspaniałe, perfekcyjnie wykonane postacie i szopki zachwycały nie tylko uczniów, nauczycieli i rodziców, ale również ekspertów oceniających Wasz wysiłek. Tak przedstawiają się wyniki w konkursie szkolnym:
            kl I-III
            I miejsce - Andżelika Stańczyk kl Ib, Julia Włodarczyk kl Ia
            II miejsce - Barańska Julia kl III, Pasieka Kasia kl Ia, Solecki Kacper kl II
            III miejsce - Rodzim Julia kl Ib, Bartos Wiktoria i Nicola, Skrzeczkowska Lena kl 0
            kl IV-VII
            I miejsce - Zawłocka Weronika kl V, Ciesek Wiktoria kl IVb
            II miejsc - Kubara Patrycja kl V, Popiół Patrycja kl IVb,
            II miejsce - Waluśkiewicz Andżelika kl VI, Chyc Kacper kl VI

          • Szlachetna Paczka 2017

          •  SZLACHETNA PACZKA jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce. Wbrew pozorom, nie zajmuje się robieniem paczekJest oparta na pracy z darczyńcami i wolontariuszami. To oni pomagają rodzinom w potrzebie. Wolontariusze szukają rodzin i pracują z nimi. Darczyńcy, czyli my robimy paczki, dzięki którym konkretny człowiek pomaga konkretnemu człowiekowi. 
            Jest to najlepiej zorganizowany projekt społeczny w Polsce. W ciągu jednego weekendu milion osób wymienia się rzeczami i całą siłą życzliwości. Mądrość i nowoczesne technologie. Biedni i bogaci. Media i ukryta bieda. Serce i logistyka. SZLACHETNA PACZKA łączy to wszystko. Wolontariusze szukają ludzi, których dotknął los, jest  im ciężko, chcą jednak walczyć o swoją przyszłość. Ich ideałem jest dotarcie do rodziny w potrzebie w ciągu pierwszego roku od momentu, gdy nastąpiło w ich życiu załamanie. Pomagają innym, bo sami chcieliby, by ktoś im pomógł, gdy ich dotknie bieda.

            Szkoła Podstawowa w Węgleszynie szósty rok z rzędu pomaga rodzinom potrzebującym. Jest to nie tylko pomoc w formie paczek z żywnością, ale również pomoc w spełnieniu marzeń, na które rodzinę nie stać. W tym roku robiąc kiermasz ciast, za uzbierane pieniądze mogliśmy obdarować czteroosobową rodzinę indywidualnymi prezentami.

            Serdeczne podziękowania dla całej społeczności naszej szkoły za  dobre serce i pomoc w potrzebie. Jesteście wielcy. Tak trzymać.

             

          • Pasowanie na czytelnika

          • W środę 6 grudnia uczniowie pierwszych klas naszej szkoły zostali uroczyście pasowani na czytelników Szkolnej Biblioteki.

            Podczas pierwszej części uroczystości dzieci obejrzały krótką inscenizację  pod tytułem ,,Nie ma tego złego..." Przekonali się, że nawet czarne charaktery w baśniach są po coś potrzebne. Aktorami w przedstawieniu byli uczniowie klas IV. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom oraz zakładki do książek.

            Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

             

          • Andrzejkowe szaleństwo

          • Tuż przed tegorocznymi andrzejkami dzieci i młodzież świętowali ostatnią okazję do tańców i szaleństw. Korzystając z wyjątkowo późno rozpoczynającego się w tym roku adwentu, Samorząd Szkolny przygotował tradycyjne spotkanie przy wróżbach. W role wróżek wcieliły się uczennice klasy VII: Weronika Pilniak, Magdalena Waluśkiewicz, Julia Bodzioch i Milena Włodarczyk. Można było nie tylko wywróżyć sobie imię przyszłego męża lub żony, ale także poznać swój przyszły zawód. Chętnych do poznania przyszłości nie brakowało. Następnie zaczęła się właściwa zabawa andrzejkowa, na udekorowanej przez młodzież balonami i serpentynami sali gimnastycznej. Pierwsi taneczne kroki stawiali najmłodsi uczestnicy zabawy: przedszkolaki, zerówka oraz klasy I-III, rozgrzewkę i szereg zabaw i tanecznych wyzwań przygotował dla nich DJ. Gdy młodsi uczestnicy opuścili salę taneczną, na parkiet wkroczyła młodzież z klas IV-VII, która bawiła się wyśmienicie przy ulubionych piosenkach. Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy i nasza zabawa także dobiegła końca, pozostawiając jednak wiele radosnych wspomnień.  

          • Magiczna Lekcja Przyrody

          •  

            W dniu 02.11.2017 roku uczniowie klasy siódmej Szkoły Podstawowej z Oksy

            i Węgleszyna wspólnie z opiekunami uczestniczyli w niezwykłych zajęciach

            o tematyce przyrodniczej w Centrum Nauki Leonarda Da Vinci na Podzamczu Chęcińskim. Miejsce popularyzuje się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli.

            Uczniowie brali udział w warsztatach biochemicznych o tematyce „Enzymy Trawienne”. Wykonywali tam różnorodne doświadczenia np. mieszali mleko z jadem węża i dzięki temu mleko zostało ścięte. Drugim bardzo ciekawym doświadczeniem było doświadczenie z cytryną. Młodzież podzielono na trzy grupy:

            Pierwsza grupa dostała do zjedzenia kawałek cytryny.

            Druga grupa dostała obrazek cytryn.

            Ostatnia grupa musiała intensywnie myśleć o tym owocu.

            Celem tego doświadczenia było sprawdzenie reakcji organizmu na pokazane ilustracje lub jego smak i myśl.

            Uczniowie wykonywali także doświadczenie z ziarnem kakaowca, którego ziarno trzeba było położyć na suchym języku. Młodzież dzięki temu eksperymentowi doszła do wniosku, że ślina jest także potrzebna do rozpoznawania smaku. Kolejnym doświadczeniem była  jazda na wózku inwalidzkim, gdzie można było zobaczyć budowę szkieletu. Uczniowie  sprawdzali ile wody posiadamy w naszym ciele, widzieli także płuca zdrowego człowieka oraz człowieka który nadużywa nikotyny. Sprawdzali także jak nasz mózg reaguje na bodźce oraz jak szybko biegamy i ile kalorii spalamy poprzez tą aktywność.

            Po zajęciach uczniowie zwiedzili Centrum łącząc zabawę z nauką. Dzięki wspaniałym,  interaktywnym urządzeniom młodzież sprawdziła  swoją szybkość, refleks, siłę i reakcje organizmu na różne bodźce. Było bardzo ciekawie i interesująco, polecamy to miejsce innym, warto tam pojechać, każdy coś tam znajdzie dla siebie zarówno dziecko jak i dorosły.

          • Konkurs Ekologiczny

          • Powiatowy    konkurs   Ekologiczny  ,,Zbiórka  surowców    wtórnych”

                                                    Organizatorami  konkursu są Urząd Gminy w Oksie                                        Związek Międzygminny  ,,Ekologia”

            CELE  KONKURSU

            • Nabycie umiejętności  segregowania i zagospodarowania odpadów i surowców wtórnych
            • aktywizacja dzieci i młodzieży do działań na rzecz środowiska,  nauka praktycznych umiejętności segregowania odpadów  oraz możliwości ich recyklingu,
            • podnoszenie osobistej odpowiedzialności dzieci i młodzieży za dbałość o dobro środowiska naturalnego

            Konkurs trwał od 16 września do 16 listopada i dotyczył zbiórki odpadów segregowanych przez uczniów były to:

            •  zużyte baterie
            • makulatura
            • puszki aluminium

            Wszystkie szkoły  biorące udział w konkursie powiatowym, zbierającesurowce wtórne zdobywały punkty, które podzielono na wszystkich uczniów z danej placówki.  W Konkursie Ekologicznym  w 2017 roku naszą gminę i powiat reprezentują uczniowie Szkoły w Węgleszynie. Atrakcyjne nagrody ufundował wójt Gminy Oksa pan Tadeusz Soboń i koordynator konkursu pani Anna Kozieł. Nagrody uczniowie z pożytkiem wykorzystają, ale nasze władze, nauczycieli, wychowawców i rodziców cieszy, że dzieci potrafią segregować śmieci, a te praktyczne działania służą naszej przyrodzie.

               Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zbiórce surowców wtórnych.                                                                                          

            Najwięcej zebraliśmy:

             makulatury 1200 kg,

            70 kg zużytych baterii

              1 kg puszek aluminiowych.

             

            Najwięcej surowców wtórnych  w Szkole Podstawowej w Węgleszynie  zebrali:

            1 miejsce : Jakub  Ciesekkl I a  150 kg makulatury

            2 miejsce : Oliwia Gadowska kl I a 116 kg makulatury i 3,8 kg baterii

            3 miejsce : Klaudia  Galasińska  kl. VI   45kg makulatury

             

             

            Wyróżnienia otrzymują:                         

            Wiktoria  Dąbrowska  37 kg makulatury, Michalina Bodzioch 35,5 kg makulatury i 1 kg aluminium,  Waluśkiewicz  Andżelika 34, 1 kg makulatury,  Dawid Sacharz 26,4 kg baterii, Norbert Rosicki  32 kg makulatury, Wiktoria Ciesek  i Julia Włodarczyk  po 25 kg makulatury.

            Podsumowaniem akcji zbiórki surowców wtórnych była prelekcja na temat segregacji odpadów przeprowadzona przez panią Annę Bzdzion z firmy Tamax z Sędziszowa.

             

            DZIĘKUJEMY  WSZYSTKIM UCZNIOM I RODZICOM  ZA TRUD WŁOŻONY W ZBIÓRKĘ SUROWCÓW WTÓRNYCH

            organizatorzy szkolnej akcji:   Dyrektor szkoły B. Wicher, wychowawcy,  nauczyciele M. Suchmiel, E. Kucharczyk

             

          • Ślubowanie i Dzień Edukacji Narodowej

          • Dzień 18 października 2017 r. zapisze się w historii naszej szkoły ze względu na połączone obchody dwu uroczystości: Dnia Edukacji Narodowej oraz ślubowania klas pierwszych. Punktualnie o godz. 10.00 przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Weronika Pilniak powitała serdecznie wszystkich zebranych: Wójta Gminy Oksa pana T. Sobonia, dyrektora szkoły – panią B. Wicher, nauczycieli, uczniów, rodziców i pracowników szkoły. Następnie klasa IV b zaprezentowała program artystyczny, w którym najpierw z lekkim przymrużeniem oka przedstawiła cienie i blaski pracy nauczyciela, a następnie wyraziła wdzięczność i słowa podziękowania dla nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły za trud włożony w nauczanie i wychowanie młodych ludzi. Uroczystość swoimi występem wokalnym uświetniła Martyna Stępień z klasy VII. Przedstawicielki Samorządu złożyły podziękowania i życzenia dalszych sukcesów zawodowych i wręczyły, w imieniu społeczności uczniowskiej, drobne upominki dla wszystkich pracowników szkoły.

            W drugiej części odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie 26 dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej w Węgleszynie.

            Zostać pełnoprawnym uczniem to sprawa niełatwa, więc dzieci długo i z przejęciem przygotowywały się do tego wydarzenia pod opieką swoich wychowawczyń: Z. Różańskiej i T. Gołuckiej.

            Potem prowadząca uroczystość Weronika Pilniak oddała głos pierwszoklasistom, którzy zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Wykazali się znajomością symboli narodowych, przepisów  ruchu drogowego, obowiązków dyżurnego i zasad zachowania się w szkole.

            Wszystkie dzieci były bardzo skupione i pięknie prezentowały się  w strojach galowych oraz kolorowych czapkach uczniowskich.

            Po zakończonej części artystycznej w niezwykle podniosłej atmosferze pierwszacy ślubowali na flagę państwową być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

            Po złożeniu ślubowania dyrektor szkoły pani B. Wicher dokonała ceremonii pasowania, dotykając ramienia każdego ucznia symbolicznym ołówkiem i wypowiedziała słowa: ,,Pasuję Cię na ucznia/ uczennicę klasy pierwszej”. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów. Ponadto uczniowie otrzymali drobne upominki od pana Wójta, pani dyrektor, wychowawców, Samorządu Uczniowskiego, a od rodziców ,,rogi obfitości”.

            I tak uczniowie klasy Ia i Ib zostali przyjęci do społeczności uczniowskiej. Pan Wójt i pani dyrektor złożyli pierwszakom gorące gratulacje, w tym jakże ważnym dla Nich dniu, życząc sukcesów w dalszym zdobywaniu wiedzy. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego zapewniała o pomocy i opiece starszych kolegów i koleżanek w szkole i poza nią.

            Mimo stresu związanego z publicznym występem uczniowie świetnie poradzili sobie z mikrofonem. Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami. W oczach rodziców widać było radość i dumę ze swoich pociech.

            Następnie pierwszoklasiści pozowali do fotografii grupowych i indywidualnych na tle kolorowej scenografii.

            Po skończonej akademii nasi bohaterowie wraz z rodzicami i wychowawczyniami udali się do klas na ,,słodki” poczęstunek.

            Ten wyjątkowy dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów.

            Serdecznie dziękujemy panu Wójtowi  za zaszczycenie swoją obecnością tej niezwykłej uroczystości oraz rodzicom za zaangażowanie i udział w przygotowaniach do niej.

            Wychowawczynie kl. Ia i Ib

          • Dzień Chłopaka

          • Pierwszy miesiąc nauki w nowym roku szkolnym już za nami. Pretekstem dla chwili rozrywki i wytchnienia okazał się wrześniowy Dzień Chłopaka. Z tej okazji nowowybrany Samorząd Szkolny zorganizował Konkurs na Najsympatyczniejszego Chłopaka połączony z dyskoteką. Udział wzięli nominowani przez dziewczęta ze swoich klas kandydaci. Chłopcy musieli udowodnić że są wszechstronni a także zaradni i przebrnąć przez przygotowane dla nich zadania, a przy tym wykazać się pomysłowością, kreatywnością i dużą dawką poczucia humoru. Pierwsza konkurencja polegała na wyławianiu jabłek z miski pełnej wody, w jak najkrótszym czasie, bez użycia rąk. Tym którym udała się ta sztuka najszybciej umożliwiło to przystąpienie do drugiej konkurencji w której musieli bezbłędnie odczytać skrętacze językowe w rodzaju: „Podczas dżdżu nie zmiażdż dżdżownicy” czy „Żebrak żebrząc, żre zżuty strzęp żeńszenia”. Wreszcie przyszedł czas na konkurencję finałową, w której jurorzy oceniali taniec zawodników. Chłopcy mieli zatańczyć w duetach, do zmieniających rytm utworów, kandydaci wykazali się wyczuciem w tańcach klasycznych, spokojnych jak i sambowych rytmach rodem z karnawału w Rio de Janeiro. Ostatecznie tytuł Najsympatyczniejszego Chłopca w 2017 roku zdobył Michał Rudnicki z klasy VI. Turniej poprowadziła przewodnicząca samorządu Weronika Pilniak wraz ze swoją zastępczynią Magdaleną Waluśkiewicz z klasy VII. Po wręczeniu nagród wszyscy mogli ruszyć na parkiet i potańczyć przy ulubionych piosenkach.

          • Akcja ,,Bezpieczne Pierwszaki"

          • W dniu 28.09.2017r. odbyło się spotkanie uczniów klas I Szkoły Podstawowej w Węgleszynie   z przedstawicielami KRUS i Państwowej Straży Pożarnej  w Jędrzejowie zorganizowane w ramach akcji ,,Bezpieczne Pierwszaki”. Po miłym  przywitaniu z organizatorami uczniowie  klas pierwszych wraz panią dyrektor i swoimi wychowawczyniami zostali zaproszeni do obejrzenia spektaklu pod tytułem ’’W Krusikowie’’  Głównymi bohaterami  była pszczółka Kruszynka i bączek Okruszek a wszystko  to działo  się we wsi Krusikowo. Na podstawie bajkowych przygód bohaterów, dzieci poznały wykaz prac rolniczych i czynności szczególnie  dla nich niebezpiecznych,   których dorośli bezwzględnie nie powinni  im w gospodarstwach powierzać. Dowiedziały się dlaczego, w gospodarstwach najczęstszą przyczyną wypadków są upadki, że zwierzęta inwentarskie mogą być bardzo niebezpieczne gdy są rozdrażnione lub zmęczone nie wolno się do nich zbliżać. Niebezpieczne urządzenia mechaniczne czy brak na nich osłon grożą kalectwem, że środki chemiczne muszą być magazynowane i przechowywane w oryginalnych opakowaniach i odpowiednio zabezpieczone przed dziećmi. Następnie prowadzący zadawali uczniom pytania jak w ich gospodarstwach prowadzone  są prace rolnicze ,czy dzieci są bezpieczne?. Z przeprowadzonej z dziećmi dyskusji wynikało, że nie wszędzie jednak zachowane są szczególne środki ostrożności, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo. Stąd apel do nauczycieli, aby na zebraniach przypominali rodzicom o niebezpiecznych  pracach rolniczych z  udziałem dzieci.  Drugą część spotkania poprowadził strażak z Państwowej Staży Pożarnej, który opowiadał dzieciom o niebezpieczeństwach związanych z pożarami i  innymi niebezpiecznymi sytuacjami. Tu  filmowym  przewodnikiem był   Florek  Wodnicki,  który pokazywał dzieciom  przykłady niebezpiecznego postępowania przy gaszeniu  ognia i jakie mogą być tego skutki. Strażak w rozmowie uczulał dzieci, aby widząc ogień nigdy nie próbowały samodzielnie go gasić , ale jak najszybciej oddaliły się z  miejsca,  wzywając pomocy dorosłych, lub dzwoniąc pod numer 998 do Straży Pożarnej.  Pierwszaki  z wielkim zainteresowaniem słuchały, ale odpowiadały też na pytania prowadzącego np:  co to jest droga ewakuacjna?  czy  jest  taka w szkole?, czy  widzieli w szkole gaśnicę przeciwpożarową? , czy jest wąż gaśniczy , co oznaczają czerwone znaki? Dzieci wykazały się znakomitą wiedzą, w nagrodę za dobre odpowiedzi  mogły przymierzyć hełm i kamizelkę strażacką. Co spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem ,niektórzy powiedzieli nawet, że  w przyszłości zostaną strażakami.

            Na zakończenie spotkania wszyscy  pierwszoklasiści za aktywny udział otrzymali  od organizatorów akcji KRUS  i  PSP w Jędrzejowie  nagrody,  zrobili sobie wspólne zdjęcie i podziękowali za bardzo ciekawe zajęcia.

            To było bardzo edukacyjne spotkanie przeprowadzone w profesjonalny sposób podsumowała pani dyrektor za    co jesteśmy organizatorom bardzo wdzięczni.

            Razem jesteśmy bezpieczni!

                                                                                                                                                                              Uczestnicy

          • Świętujemy Dzień Dziecka i Dzień Sportu

          • „Kto nigdy nie był dzieckiem nie może stać się dorosłym”, właśnie 1. czerwca, wszystkie małe i te odrobinę większe dzieci, obchodzą swoje święto. Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej w Węgleszynie przyszli do szkoły w nieco zabawowym nastroju.  Pierwszym punktem programu była „Rewia talentów”, podczas której: Kinga Dąbrowska, Wiktoria Sacharz, Patrycja Popiół, Oliwia Cholerzyńska i Wiktoria Ciesek z kl. IIIb, Martyna Wąchała z IIIa, i Oliwia Tambor z kl. IV zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i taneczne. Na koniec części artystycznej wystąpiła Martyna Stępień z kl. VI, z krótkim recitalem. Martynka odśpiewała piosenki: ‘Show must go on’, z którą zdobyła pierwsze miejsce w powiatowym konkursie „Talent Świętokrzyski”; „Moja pierwsza róża” którą zwyciężyła w konkursie „Wygraj szanse” w Kielcach i „Noc i dzień” za którą zdobyła wyróżnienie w „Wygraj sukces” w Kozienicach. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.       

            Następnie głos zabrała pani dyrektor, która złożyła najmłodszym życzenia i przedstawiła gości uroczystości, którymi byli radni i sołtysi wsi Węgleszyn i Węgleszyn-Ogrody: p. Halina Bodzioch, p. Barbara Bodzioch, p. Krzysztof Bodzioch i p. Adam Popiół. Goście nie przybyli z pustymi rękami i obdarowali dzieci słodkimi podarunkami.

            W drugiej części uroczystości zapanował duch sportowy. Na zakończenie tygodnia sportu odbyły się rozgrywki w piłkę nożną chłopców i dziewcząt z klas V-VI, piłkę siatkową dziewcząt z klas V-VI oraz gry i zabawy  sportowe dla wszystkich dzieci. Trudno się dziwić, że dzień dziecka jest tak wyczekiwany przez dzieci. Kolejny już za niecały rok!   

             

             

          • Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego

          • Dnia 12. czerwca 2017 roku pojechaliśmy z opiekunami na wycieczkę szkolną do Ojcowskiego Parku Narodowego. Wszyscy zebraliśmy się punktualnie o 7:45 przed szkołą. Tym razem towarzyszyli nam nasi rodzice. Później wyruszyliśmy w drogę. Podróż minęła nam bardzo szybko. Podczas przechadzek z naszą panią przewodnik podziwialiśmy piękne skały o rozmaitych kształtach i rozmiarach, czyli cudowne dzieła natury, pani uzupełniała naszą wiedzę o ważne informacje, a my z uwagą jej słuchaliśmy.   Następnie udaliśmy się na sześciokilometrowy spacer do Jaskini Łokietka. Sama jaskinia zrobiła na nas wielkie wrażenie, mogliśmy tam podziwiać wspaniałe stalagmity i stalaktyty. Dreszczyk emocji wywoływały ciemne i wąskie przejścia, które musieliśmy pokonywać. Poszczególne części jaskini noszą nazwy pomieszczeń mieszkalnych np. „kuchnia”, „sypialnia”. Po schłodzeniu się w jaskini, wyruszyliśmy dalej. Dotarliśmy do Bramy Krakowskiej, która oczarowała wszystkich swoim wyglądem. Następnie pani przewodnik zaprowadziła nas do źródełka miłości. Tutaj mieliśmy chwilę czasu na odpoczynek i ochłodzenie się zimną wodą. Według legendy, każdej osobie, która napije się tamtejszej wody, zagwarantowana jest długa i trwała miłość. W dalszej części naszego programu było podejście pod nietypową skałę zwaną Maczugą Herkulesa. Na szczycie tej skały znajdował się dwumetrowy krzyż. Na wszystkich uczestnikach wycieczki, Maczuga wywarła ogromne wrażenie. Później zwiedziliśmy Zamek w Pieskowej Skale. Mieliśmy szansę obejrzeć dzieła sztuki z różnych epok. Bardzo podobał nam się ogród zamkowy, w którym znajdowały się bardzo ciekawie przystrzyżone żywopłoty tworzące labirynt. Pani przewodnik pokazała nam też kościół wybudowany na wodzie. Ostatnim punktem naszego programu był obiad w McDonaldzie.

            Wycieczka bardzo nam się podobała. Zwiedziliśmy wiele ciekawych obiektów. Wróciliśmy  bardzo zmęczeni, ale jednocześnie zadowoleni i szczęśliwi. Tej wyprawy nie zapomnimy i będziemy ją długo wspominać.

                                                                                              Organizatorzy

             

          • ZAKOŃCZENIE REALIZACJI PROJEKTU ,, UMIEM PŁYWAĆ"

          •                                        

               Projekt powszechnej nauki pływania ,, Umiem pływać” był adresowany do uczniów szkół podstawowych z klas I – III w całej Polsce. Zakładał systematyczny i powszechny udział w pozalekcyjnych zajęciach nauki pływania.

             Główne cele projektu:

            • nabycie przez dzieci  podstawowych umiejętności pływania,
            • profilaktyka przeciwdziałania  i korygowania wad postawy,
            • efektywne wykorzystanie infrastruktury sportowej ( baseny),
            • edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych,
            • upowszechnianie aktywności fizycznej dzieci,
            • zapewnienie bezpłatnej nauki pływania.

                W naszej szkole zajęciami byli objęci uczniowie kl. IIIa i kl. IIIb. Program był realizowany w terminie od 05 kwietnia do 21 czerwca 2017r.  na pływalni ,, Nemo” we Włoszczowie. Zajęcia były organizowane i prowadzone przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia.

            Projekt był realizowany w wymiarze 20 godzin lekcyjnych dwa razy w tygodniu, w 2 grupach 15 – osobowych. Odpowiedzialnymi za grupę I byli:  instruktor Michał Jamrozik oraz wychowawczyni Teresa Gołucka, za grupę II  instruktor Paweł Małecki oraz wychowawczyni  Alina Rodzim. Rodzice uczniów również byli zaangażowani w opiekę nad dziećmi podczas wyjazdów, za co im serdecznie dziękujemy.

                Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach na basenie. Z niecierpliwością czekały na każdy kolejny wyjazd i ze smutkiem żegnały się po ich zakończeniu. Frekwencja na zajęciach zawsze była 100 – procentowa. Podczas ostatnich zajęć otrzymały certyfikaty oraz nalepki z logo projektu.

                Udział w tym projekcie dał uczniom nie tylko możliwość nauki pływania, ale również aktywnego spędzania wolnego czasu i dobrej zabawy. Ćwiczenia w formie zabawowej dostarczały mnóstwo radości i satysfakcji. Zajęcia na basenie rozbudziły potrzebę uczestnictwa dzieci w tej formie aktywności ruchowej. Dzieci nauczyły się w sposób odpowiedzialny i bezpieczny korzystać z basenu. Zajęcia dały uczniom  możliwość nabycia podstawowych umiejętności pływania oraz rozwijania i podnoszenia sprawności fizycznej. Zachęciły dzieci do systematycznego uprawiania sportu w czasie wolnym od nauki i aktywnego stylu życia.

                Dziękujemy Wójtowi Gminy Oksa  panu Tadeuszowi Soboniowi  za udostępnienie autobusu na dowożenie dzieci na pływalnię.

             

                                                                                                  Wychowawczynie klas III

             

             

          • NOC BIBLIOTEK 2017

          •  

            Noc  Bibliotek została zainicjowana w 2015 roku jako ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo poprzez promocję bibliotek- najbardziej dostępnych instytucji kultury , z ofertą dla mieszkańców w każdym wieku, których zasoby warto poznać i z nich korzystać.
            Jednego dnia  (a dokładnie wieczora i nocy) biblioteki publiczne, szkolne, pedagogiczne i inne w całej Polsce otwierają się po zmroku i zapraszają do odwiedzin. Twórczo, często niekonwencjonalnie pokazują swoje zbiory, przygotowują działania artystyczne, edukacyjne i rozrywkowe zachęcające do czytania.
            W tym roku do akcji przystąpiło 1353 biblioteki i jedną z nich była  nasza biblioteka szkolna w Szkole Podstawowej w Węgleszynie.
            Zgodnie z tegorocznym hasłem akcji ,, Czytanie porusza", uczniowie i zaproszeni goście podróżowali po całym świecie czytając tej nocy,, Baśnie z czterech stron świata". Odkryte zostały dotąd  mniej znane baśnie np. baśń z kraju Bhutan,  baśnie gruzińskie, armeńskie, mongolskie, marokańskie i wiele innych.
            Spotkanie rozpoczęła zaproszona na tą okoliczność pisarka książek dla dzieci pani  Gena  Rosołowska, która zaprezentowała czytelnikom swoje bajki, wiersze i opowiadania.
            Po godzinnej pogadance z pisarką, zaproszeni goście m.in  kierownik Biblioteki Publicznej, Sekretarz Gminy Oksa, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Oksie oraz sołtysi i radni z okolicy czytali dzieciom baśnie.
            Po wspólnej kolacji goście się rozeszli a uczniowie porozkładali swoje materace i śpiwory, aby już na leżąco i w piżamach dalej czytać. Aby ta noc przebiegała bez zakłóceń i w miłej atmosferze czuwały nad tym pani dyrektor Barbara Wicher, bibliotekarka Ewelina Kucharczyk oraz nauczyciele: Alina Rodzim i Teresa Gołucka.
            Wszyscy uczestnicy ,,Nocy Bibliotek" otrzymali pamiątkowe zakładki do książek  z logo akcji oraz exlibrisy. W niedzielę rano zadowoleni  uczniowie wrócili do domu.

             

          • KOLEJNY SUKCES MARTYNKI

          •   Martynka Stępień, uczennica klasy VI jest dumą i chlubą naszej Szkoły Podstawowej w Węgleszynie. Śpiew to największa pasja Martyny, ona kocha śpiewać. Wybiera nie tylko piosenki w języku polskim, ale także w języku angielskim, hiszpańskim, włoskim  i francuskim. Dziewczynka rozpoczęła swoją przygodę ze śpiewem już w przedszkolu. Mając 3 lata pięknie recytowała wierszyki, bardzo chętnie występowała w przedszkolnych przedstawieniach i oczywiście śpiewała. Kiedy  po raz pierwszy wystąpiła na scenie przed szerszą szkolną publicznością miała niespełna 5 lat. Następnie pojawiły się kolejne uroczystości z jej udziałem, ale te już o szerszym zasięgu – gminne, powiatowe, wojewódzkie itp.  Umiejętności wokalne dziewczynki rosły z dnia na dzień. Początkowo ćwiczyła w szkole lub sama – przed lustrem – nuciła piosenki znanych artystów. Mając 6 lat dziewczynka zaczęła uczestniczyć w wokalnych zajęciach w Miejskim Domu Kultury w Małogoszczu. Nauczycielka śpiewu  p. Sylwia Gajek od razu zauważyła talent wokalny Martynki. Dziewczynka ma dopiero 12 lat i już odnosi liczne sukcesy w konkursach i festiwalach piosenki. Podczas każdego występu ujmuje publiczność swym warsztatem wokalnym i charyzmą na scenie.  

            Przed nią następny rozdział przygody ze śpiewem bowiem 22.05.2017r. zdobyła I miejsce w ogólnopolskim konkursie wokalnym pt. ,, Wygraj szansę”. Konkurs ten odbył się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Zorganizowany został przez Agencję Telewizyjno-Estradową TV Media, skierowany  głównie do dzieci i młodzieży do lat 18,         a jego celem jest odkrywanie talentów wokalnych. W konkursie tym udział wzięło laureatów      z poszczególnych gmin województwa świętokrzyskiego. Wszyscy uczestnicy pięknie śpiewali. Konkursowi towarzyszyły niesamowite emocje. Każde z dzieci  miało swoich kibiców. Martynka również ich miała. Byli to koledzy i koleżanki z klasy VI wraz z opiekunami oraz pan wójt gminy Oksa.  Występ Martynki był ostatni, tym bardziej nie mogliśmy się doczekać kiedy ją usłyszymy. Zaśpiewała piosenkę pt. ,, Moja pierwsza róża" .            Jej głos zabrzmiał tak pięknie, że w niejednym widzu zadrżało serce. Kiedy komisja konkursowa ogłosiła wyniki okazało się, że Martynka zdobyła I miejsce.  W nagrodę otrzymała tablet, a przed nią nagranie płyty i warsztaty muzyczne w Warszawie. Byliśmy szczęśliwi z jej sukcesu. Gratulowali jej wszyscy: koledzy i koleżanki, my - opiekunowie, pan wójt, komisja konkursowa i prowadzący całą uroczystość.

             Przed Martynką następne festiwale. Jeszcze raz gratulujemy, jesteśmy dumni z naszej  ,, perełki" i liczymy na wielkie, wielkie sukcesy.

                                                                                                

             

             

             

  • Galeria zdjęć

      brak danych