• Konkursy

          •  Informujemy, że konkurs dla  kl VI-VIII ,,Lepieje'' nadal  trwa.
            Prace prosimy przesyłać na adres ewelina.biblioteka@onet.pl do 10 kwietnia 2020r

             Konkurs plastyczny,, Mój ulubiony bohater literacki'' dla klas I-III nadal trwa. Pracę należy wykonać w domu, sfotografować i wysłać na maila biblioteki ewelina.biblioteka@onet.pl do 10 kwietnia.

            Konkursy zostaną rozstrzygnięte po powrocie do szkoły!!!!!!
             

          • Przydatne linki do samodzielnej nauki

          • https://lektury.gov.pl/katalog-lektur
            https://pistacja.tv/?gclid=Cj0KCQjw3q
            https://www.learnetic.pl/moje-bambino-dolacza-do-akcji-darmowe-zasoby-na-dzwonek-pl/?fbclid=IwAR2kKOXfagyhzooV4qw6lO4VqvhXcbPAGCjBj6KNWWWsaCuJVdnEW1pxKjg
            https://vod.pl/da-vinci-learning

          • Drogi ósmoklasisto

          • Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała pakiet materiałów dla 8-klasistów. Codziennie o 9:00 nowe zadania z polskiego, matematyki i angielskiego, o 15:00 - rozwiązania! Zapraszamy już od jutra, 16 marca na stronę www.cke.gov.pl #egzaminósmoklasisty #CKE #egzamin

            Dodajemy jeszcze dodatkowe strony z darmowymi arkuszami z matematyki:
            szaloneliczby.pl
            cke.gov.pl
            zadania.info
            matzoo.pl
            matemaks.pl
            arkusze.pl

          • PILNE!!!

          • Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie

            Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji narodowej dotyczącymi czasowego zawieszenia zajęć w szkole, zachęcamy naszych uczniów do samodzielnej nauki w domu. Oto strony i serwisy, które mogą być pomocne w zorganizowaniu edukacji w domu.

            Szkoła zamknięta – jak dzieci mogą uczyć się w domu? 20 internetowych źródeł wiedzy, które możesz wykorzystać

             

            Szkoły zamknięte, ale Minister Edukacji mówi  „Nie traktujcie tych dwóch tygodni jako dodatkowych ferii, wykorzystajcie ten czas na pogłębienie wiedzy w tych dziedzinach, które was interesują”. To jest czas, kiedy można zorganizować chwilową edukację domową – z pożytkiem dla dzieci i opiekujących się nimi rodziców. Internet w tym zakresie daje ogromne możliwości. 

            Warto dać dzieciom możliwość wyboru i sięgnięcia po to, co je interesuje. Można namówić je do poćwiczenia tego, co mogą poćwiczyć samodzielnie. Można do tego wykorzystać atrakcyjne formy – matematyka na platformie online może okazać się całkiem fajna. Można nawet ustalić coś w rodzaju domowego planu lekcji. Naradźcie się wspólnie z dziećmi – nie przyjmujcie na siebie roli nauczyciela, ale wspólnie poszukajcie ciekawych źródeł wiedzy, zaplanujcie czas, włączcie dzieci w ten proces kryzysowego zarządzania domem, to też je czegoś nauczy. Proponuję  zacząć od wspólnego z dziećmi przejrzenia zasobów internetu i wybrania tych, z których będziecie korzystać. Oto strony i serwisy, które mogą być pomocne w zorganizowaniu edukacji w domu:

            Nauka po polsku

            Khan Academy – krótkie filmy wyjaśniają poszczególne zagadnienia z zakresu matematyki, biologii, fizyki, chemii, sztuki czy programowania, które potem można przećwiczyć w zadaniach online. Rozwiązując zadania zdobywa się wirtualne trofea, co

            Pi-Stacja – tu również znajdziecie krótkie wideo-tutoriale matematyczne, obejmujące cały zakres podstawy programowej z matematyki dla szkoły podstawowej. Do poszczególnych tematów są też przygotowane zadania i ćwiczenia online.

            Baza wiedzy fundacji Adamed SmartUp – wideo i nie tylko – popularyzatorzy nauki prezentują rozmaite tematy z dziedziny biologii, chemii i fizyki.

            Pan Belfer – wideo-lekcje chemii nagrane przez przebojowego nauczyciela Dawida Łasińskiego. Zgodne z podstawą programową.

            Mówiąc inaczej – kanał YouTube o języku polskim i jego subtelnościach.

            Uniwersytet Dzieci – kanał na YouTube Fundacji Uniwersytet Dzieci zawiera filmy z zakresu edukacji przyrodniczej, społecznej, technologicznej ale jest tu te sporo materiałów o emocjach i radzeniu sobie z nimi oraz takich, które pomogą dzieciom zyskać większą samoświadomość.

            Crazy Nauka – największy polski popularnonaukowy blog, gdzie znajdziecie wiele artykułów na różne naukowe tematy. Rzetelna wiedza, żadnych plotek, czy mitów. Godne zaufania źródło, które warto pokazać dzieciom, przy okazji można przegadać temat weryfikowania informacji i odróżniania faktów od mitów – ten temat też poruszają autorzy Crazy Nauki.

            O edukacyjnych i popularnonaukowych zasobach YouTube’a pisaliśmy też tu: https://www.juniorowo.pl/edukacyjna-strona-youtubea-zrodlo-swietnie-podanej-wiedzy-pomaga-przed-klasowka-rozwija-zainteresowania/

            Platformy do ćwiczeń online

            QuizMe – można wykorzystać do zabawy w sprawdzanie wiedzy z wielu dziedzin – m.in. geografii, astronomii, chemii, fizyki, języków (polskiego i obcych). To serwis pełen quizów, testów i łamigłówek.

            Matlandia – dla uczniów klas 4-8. Ten serwis dostępny jest odpłatnie, roczny abonament to koszt 27 zł. Są tu rozmaite zadania dostosowane do podstawy programowej. Zaletą jest grafika i animacje.

            Władcy Słów – taka Matlandia, tylko w zakresie języka polskiego. Dużo różnorodnych ćwiczeń online w ciekawej szacie graficznej. Roczny abonament to również 27 zł.

            Histlandia – tego samego wydawcy, co Matlandia i Władcy Słów. 65 animowanych ćwiczeń uzupełniających z historii
            dla uczniów szkoły podstawowej.

            Nauka angielskiego

            Arlena Witt, której kanał na YouTube subskrybuje prawie pół miliona widzów, uczy języka angielskiego – gramatyki, słówek i omijania językowych pułapek.

            BBC Learning English –  brytyjska telewizja publiczna BBC przygotowała mnóstwo materiałów do nauki języka – na wielu poziomach zaawansowania. Gramatyka, słownictwo, angielski praktycznie, angielski w minutę – do wyboru, do koloru i dla każdego coś fajnego.

            Anglojęzyczne (z polskimi napisami)

            TEDed – bogactwo animacji na wiele różnych tematów – nauki ścisłe i przyrodnicze, filozofia, sztuka i kultura, psychologia, zdrowie i wiele innych.

            BBC Ideas – skarbnica filmów dla ciekawych świata niezależnie od wieku. Krótkie filmiki, dzięki którym można poszerzyć wiedzę o świecie i mimochodem poćwiczyć angielski.

            Kurzgesagt – In a Nutshell – fantastyczne animacje prezentujące tematy z dziedzin nauk takich jak astronomia, nauki o człowieku, biologia i inne.

            Periodic Videos – po angielsku, ale fascynująco o pierwiastkach chemicznych. Każdy pierwiastek z układu okresowego ma tu swój osobny film. Więcej o Periodic Video pisaliśmy tu: https://www.juniorowo.pl/lekcja-chemii-na-filmowo/

            Kids Should See This – mnóstwo sprawdzonych, bezpiecznych, ciekawych, różnorodnych filmów dla dzieci na wiele tematów. Serwis dla ciekawych świata dzieciaków, który chętnie podejrzą też rodzice. Filmy podzielono na kategorie: nauka, technologia, kosmos, zwierzęta, natura, jedzenie, DIY (zrób to sam), muzyka, sztuka, animacja.

            Filmy i seriale

            Poza tym, jeśli macie dostęp do platform filmowych, np. Netflixa, przejrzyjcie zasoby filmów dokumentalnych. Są imponujące i wiele z nich może być dla juniorów i dla was prawdziwym odkryciem. Znajdziecie wśród nich filmy przyrodnicze, popularnonaukowe, pełne ciekawostek i faktów. Niektóre nie mają polskiego dubbingu, ale niech was to nie zniechęca – oglądanie filmów po angielsku mimochodem rozwija znajomość języka. A może się okazać, że dzieci rozumieją więcej, niż się spodziewają.

            Dokumentalne filmy proponuje także ARTE TV. To pełnometrażowe dokumenty, tematyka jest bardzo różnorodna – kultura, sztuka, społeczeństwo, historia, nauki ściśle, technologia i wiele innych. ARTE dostępna jest po polsku.

             

            Ta improwizowana edukacja domowa może się okazać ciekawym doświadczeniem. Bez rozliczania z wyników i ocen, bez testów i sprawdzianów, być może dzieci odkryją, że nauka może być wciągająca. Podsuńcie im filmy, aplikacje, gry, naukowe serwisy i edukacyjne zasoby internetu. Niech w nich buszują, niech odkrywają. Jeśli to możliwe, róbcie to wspólnie. Być może dzieci odkryją i dowiedzą się więcej i lepiej, niż zaliczając kolejne działy z podręcznika. Jest okazja, by się o tym przekonać.

          • Program Stypendialny Horyzonty

          •  

             

            Drogi Rodzicu!

            Fundacja EFC od dziesięciu lat prowadzi Program Stypendialny Horyzonty przyznając stypendia uczniom szkół ponadpodstawowych. Do tej pory programem objęliśmy 735 uczniów. Obecnie wspieramy edukację 231 stypendystów. Szukamy ambitnych, otwartych i empatycznych młodych ludzi, którzy chcą zamieszkać w dużym mieście oraz zdobywać w nim wiedzę i doświadczenia.

            Rekrutację do programu prowadzimy do 31 marca. Wnioski mogą składać uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych, którzy mieszkają w miejscowościach do 30 tysięcy mieszkańców, a miesięczny dochód w ich rodzinach nie przekracza 1000 złotych netto na osobę.

            Program to szansa na naukę w najciekawszych liceach i technikach w Polsce. Oferuje wsparcie uczniom z całej Polski, którzy chcą zdobywać wiedzę i doświadczenia w dużym mieście i którzy chcą uczyć się, jednocześnie dbając o rozwój osobisty i zaangażowanie społeczne.

             

             

            Uczniu!

             

            Wraz z całym zespołem Edukacyjnej Fundacji im. prof. Romana Czerneckiego EFC zapraszamy Cię do skorzystania z programu stypendialnego Horyzonty!
             

            Niedługo kończysz podstawówkę i pewnie zastanawiasz się nad tym, co dalej, jaką wybrać szkołę, jak i gdzie realizować swoje pasje... Dlatego serdecznie zachęcam Cię do zgłoszenia się do Programu Stypendialnego Horyzonty, skierowanego do młodzieży z miejscowości do 30 tysięcy mieszkańców, który realizujemy w naszej Fundacji w partnerstwie z Fundacją Rodziny Staraków.
             

            Fundacja EFC działa od 2009 roku. Od dziesięciu lat prowadzimy Program Stypendialny Horyzonty przyznając stypendia uczniom szkół ponadpodstawowych. Do tej pory programem objęliśmy 735 uczniów - 231 obecnych Stypendystów i 504 Absolwentów. Szukamy ambitnych, otwartych i empatycznych młodych ludzi, którzy chcą zamieszkać w dużym mieście oraz zdobywać w nim wiedzę i doświadczenia.

            Program to szansa na naukę w najciekawszych liceach i technikach w Polsce. W Warszawie to LXVII LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, XXXIII LO Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika oraz Technikum Mechatroniczne nr 1. Oferuje wsparcie uczniom z całej Polski, którzy chcą zdobywać wiedzę i doświadczenia w dużym mieście i którzy chcą uczyć się, jednocześnie dbając o rozwój osobisty i zaangażowanie społeczne. Pomagamy nie tylko w nauce, ale także w stawaniu się lepszymi, dojrzałymi ludźmi. Nad stypendystami czuwa zespół Fundacji EFC oraz wykwalifikowani koordynatorzy. Podopieczni Fundacji są traktowani poważnie i po partnersku. W trudnych sytuacjach nigdy nie są sami. Uczą się współpracować ze sobą, ale też wzmacniają swoje poczucie samodzielności. Wspólnie spędzają wakacje, biorą udział w warsztatach. Po ukończeniu stypendium wielu z nich zrzesza się w stowarzyszeniu Alumni EFC, w którym podtrzymują nawiązane przyjaźnie i razem realizują projekty społeczne.

            Program pokrywa koszty związane między innymi z mieszkaniem w bursie, wyżywieniem czy opłatami szkolnymi. Nasze wsparcie to także finansowanie pasji np. nauka rysunku czy nurkowania. Ale Horyzonty to również zobowiązanie ze strony uczestników programu do działania na rzecz innych. Możliwości są różne, od pomagania młodszym koleżankom i kolegom po projekty społeczne.

             

            Pierwszy etap rekrutacji trwa od 15 lutego do 31 marca. W tym czasie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie www.efc.edu.pl. Znajdziesz tam również listę liceów, które współpracują z naszą Fundacją. Jeśli masz pytania – skontaktuj się z naszym koordynatorem regionalnym, Andrzejem Piękosiem (tel. 696 649 036, apiekos@efc,edu.pl)

            Trzymam kciuki za dalsze sukcesy i mam nadzieję, że do zobaczenia!

             

             

            Z pozdrowieniami

             

            Emilia Gromadowska

             Prezes Zarządu

             

          • Apel do rodziców i uczniów

          • Rodzicu,

            • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br.  w przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
            • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
            • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
            • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
            • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
            • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

            Uczniu,

            • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
            • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki.Wykorzystaj ten czas do samodzielnej nauki: ogladaj programy edukacyjne- TVP Kultura, TVP ABC, czytaj lektury szkolne, uzupełniaj zeszyty ćwiczeń,karty pracy, utrwalaj materiał już zrealizowany.
            • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
            • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

            Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki

            Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.

            Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:

            • strona internetowa szkoły, przedszkola, placówki oświatowej;
            • mailing do rodziców, a w przypadku uczniów starszych wysyłanie materiałów bezpośrednio do młodzieży.

            Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej e-podreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.

            Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

            • Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
            • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

             

            Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus

            Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!

          • Odwołanie zajęć

          • INFORMUJEMY, ŻE DNIA 12-13 MARCA 2020r W NASZEJ SZKOLE ODBYWAĆ SIĘ BĘDĄ TYLKO ZAJĘCIA OPIEKUŃCZE. W DNIACH 16-25 MARCA - ZAJĘCIA ODWOŁANE ( SZKOŁA ZAMKNIĘTA)

          • Ferie z ekonomią

          •         Dnia 27 stycznia w SP Węgleszyn rozpoczęły się zajęcia pt. : „ Ferie z Ekonomią 3”. Brali w nich udział uczniowie klasy siódmej i ósmej. Rozpoczęły się one o 9 rano od wizyty pana Tadeusza Sobonia, Wójta Gminy Oksa który życzył nam powodzenia w zdobywaniu wiedzy ekonomicznej. Prowadzącymi byli pani Sylwia Śliwińska, studentka ekonomii z Politechniki  Świętokrzyskiej oraz Gustaw Rzepiński, nauczyciel języka polskiego.

                    Po krótkim zapoznaniu się rozpoczęliśmy warsztaty od testu sprawdzającego. Następnie rozpoczęła się główna część zajęć. Pani Sylwia przedstawiła nam podstawy ekonomii, między innymi rolę Narodowego Banku Polskiego do którego pojechaliśmy następnego dnia. Tam pracownik poprowadził bardzo ciekawe zajęcia dotyczące historii pieniędzy oraz objaśnił nam zadania NBP.

                  Kolejnego dnia mieliśmy w planach odwiedzenie BS w Oksie oraz piekarni MJM Copiak. Najpierw udaliśmy się do banku, gdzie pani kierownik Renata Durdzińska przybliżyła nam co tak właściwie możemy załatwić w banku. Szczegółowo wyjaśniła kto może wziąć kredyt czy założyć lokatę. Z kolei później odwiedziliśmy piekarnię w Błogoszowie. Pani Daria Copiak, która jest właścicielką, opowiedziała nam krótką historię piekarni, a potem oprowadziła nas po zakładzie. W cukierni pomagaliśmy upiec ciastka oraz faworki którymi później mogliśmy się poczęstować. Kiedy odjeżdżaliśmy z piekarni każdy z nas dostał świeżo upieczony chleb.

                  W dwóch ostatnich dniach  graliśmy w przeróżne gry i konkursy, za które zbieraliśmy punkty. Omawialiśmy szczegóły przedsiębiorczości. Natomiast ostatniego dnia odbyło się podsumowanie tych pięciodniowych warsztatów. Sumowano nasze punkty i trzy  osoby z największą ilością dostały gry planszowe.  Około godziny 11 pisaliśmy kolejny test, tym razem podsumowujący naszą wiedzę. Większość z nas poprawiło swoje wyniki, z czego wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni.

                  Jesteśmy dumni z tego, że nasza szkoła została tak wyróżniona. Chcielibyśmy serdecznie podziękować Fundacji Rozwoju Wsi Polskiej z Warszawy, pani Sylwii i panu Gustawowi za poświęcony czas, pani Darii Copiak oraz pani Renacie Durdzińskiej z BS w Oksie. Przede wszystkim jesteśmy wdzięczni Wójtowi Gminy Oksa panu Tadeuszowi Soboniowi oraz pani dyrektor Barbarze Wicher za umożliwienie przeprowadzenia tych zajęć.

             

            Uczniowie klasy siódmej i ósmej

          • Dbaj o zdrowie, myj ręce

          • Jak myć ręce?

            Brudne ręce są przyczyną licznych chorób, a w niektórych regionach świata nawet śmierci. Wystarczy odruchowo dotknąć nieumytymi rękami okolic  oczu, nosa czy ust i jesteśmy narażeni na ogromne ryzyko infekcji.
            Dlaczego trzeba myć ręce?
            Każde dotknięcie klamki, banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na nasze ręce dostaje się od 100 do 10000 komórek drobnoustrojów. To bomba bakteryjna, którą rozbroić może tylko mycie rąk. wystarczy kilkadziesiąt sekund myć ręce by oczyścić je z 90% bakterii. Żeby uzyskać najlepszy efekt potrzebna jest niecała minuta.
            Podstawowe zasady:
            - myj ręce ok 30 sekund
            - rozpocznij od zmoczenia rąk wodą
            - nabierz tyle mydła, aby pokryło całą powierzchnię dłoni
            - dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni  pocierając o siebie rozprostowane dłonie
            - pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków
            - na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj do sucha jednorazowym ręcznikiem
            Myjąc ręce w miejscu publicznym staraj się nie dotykać umytymi rękoma klamek ,drzwi oraz innych elementów wyposażenia, mogą  znajdować się na nich bakterie. Wychodząc możesz posłużyć się papierowym ręcznikiem, który ograniczy kontakt z drobnoustrojami.

          • Dzień Babci i Dziadka

          • Dzisiaj Babciom i Dziadkom kochanym zaśpiewamy …………

             

                 21i 22 stycznia to wyjątkowe dni w roku. Swoje święto mają wówczas babcie i dziadkowie. W tych dniach obdarzani są  szczególnymi dowodami miłości i uznania za okazaną troskę, cierpliwość oraz dobroć. To właśnie Oni potrafią pocieszyć, znaleźć rozwiązanie dziecięcych problemów, przytulić, wysłuchać zwierzeń i przygotować wspaniałe zabawy. O kochanych Seniorach pamiętali uczniowie Szkoły Podstawowej w Węgleszynie. Uroczystość z okazji Ich święta zajmuje ważne miejsce w kalendarzu uroczystości szkolnych.

                W tym roku Dzień Babci i Dziadka obchodzony był przez nas 24 stycznia.  Wtedy to do naszej szkoły licznie przybyli mili goście. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Barbara Wicher, która przywitała przybyłych gości ciepłymi słowami. Następnie wystąpiły najmłodsze dzieci z oddziałów przedszkolnych, które poprzez słowa wierszy i piosenek opowiedziały kim dla nich są dziadkowie. Dzieci z przejęciem odgrywały swoje role. Na ich twarzach malowało się skupienie i radość. Przedszkolaki otrzymały zasłużone brawa, a  babcie i dziadkowie z dumą patrzyli na swoje wnuczęta. Również udany był występ uczniów klasy I.  Szczególne brawa należą się dziewczynkom, które w kolorowych spódniczkach i chusteczkach brawurowo wykonały taniec,, Babuszki”. Następnie w montażu słowno – muzycznym zaprezentowali się uczniowie klasy IIIa i IIIb., który był przeplatany tańcami i scenkami:,, Prezenty dla babci” ,,Babcia w tramwaju”, ,, O babci, wilku i kolorowych czapeczkach”. W tej części uroczystości nie zabrakło serdecznych słów i zapewnień o miłości do swoich Babć i Dziadków. Potem uczennice szkolnego zespołu muzycznego ,, Nutki” zagrały dla Wyjątkowych Gości ,, Sto lat”. W trakcie  wykonania tej tradycyjnej piosenki   aktorzy, tj. Babcia, Wilk, Zajączek i Wiewiórka wręczyli drogim Babciom i Dziadkom własnoręcznie wykonane laurki z życzeniami. Nie zabrakło tutaj wzruszeń, ukradkiem ocieranych łez, radości i zadowolenia. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez niezawodnych rodziców, podczas którego nie brakowało okazji do rozmów i wspomnień. Szczęśliwe i rozpromienione twarze Babć i Dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

            Jak jedna z sentencji głosi: ,, Serce jest bogactwem, którego się nie sprzedaje ani nie kupuje, ale które się ofiarowuje”. Dlatego też dziękujemy naszym kochanym Babciom i Dziadkom za ich bezgraniczną miłość i ciepło i jeszcze raz życzymy Im dużo zdrowia oraz długich lat życia.

          • Szopka i ozdoba świąteczna

          •              

             Tradycją naszej szkoły  stał się Konkurs Bożonarodzeniowy pt : „ Szopka i ozdoba świąteczna” Konkurs ma na celu: Kultywowanie tradycji i zwyczajów Bożonarodzeniowych oraz rozwijanie talentu artystycznego uczniów, kreatywności i wyobraźni oraz umiejętności manualnych, plastycznych i technicznych.  Jak co roku mogliśmy liczyć na zdolności naszych uczniów ponieważ pojawiło się          10  bożonarodzeniowych szopek, które zostały wykonane z papieru , z klocków, bibuły, masy solnej, plasteliny i innych ekologicznych materiałów. Szopki  zostały nagrodzone i przekazane dla Centrum Kultury , by reprezentować naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Szopek Jędrzejowskich.

            Na etapie szkolnym nagrody otrzymali:
            Kategoria klas młodszych:
            1 Angelika Stańczyk kl 3b
            2 Amelka, Paulinka, Jakub Zawłoccy kl 3a, Paulina Rodzim kl 3a i kamil Kot kl 1
            3 Jakub Ciesek kl 3a

            Kategoria klas starszych
            1 Weronika Zawłocka kl 7 oraz Kinga Dąbrowska kl 6b
            2 Wiktoria ciesek kl 6b i Kacper Solecki kl 4
            3 Nicola Kot kl 5 oraz Julia Bodzioch kl 6a

            Wśród ozdób świątecznych pojawiło się aż 45 oryginalnych stroików w słoikach, choinek, bombek, bałwanków i skrzatów. Wszyscy uczniowie mieli możliwość prezentacji własnych prac na wystawie szkolnej. Ozdoby wzbudzały wiele emocji i podziwu dla wykonawców, a oto nagrodzeni
            Kategoria klas młodszych:
            1 Natalia Kowalska 5-latki, Malwina Kot kl 3a
            2 Lena Sójka kl 1, Julia Zapart kl 2
            3 Inez Janowska kl 0

            Kategoria klas starszych
            1 Julia Reier kl 6b i Wiktoria Dąbrowska kl 7
            2 Patrycja Popiół kl 6b
            3 Magda Sobieraj i Mateusz Rodzim kl 6a

            Wyróżnienia otrzymali: Iga Dąbrowska, Konrad Chyc, Oliwia Gadowska, Zuzia Napora, Nicola Wielińska, Damian Rosicki, Sebastian Sikora, Julia Rak

            Wszystkim uczniom i wspierającym ich rodzicom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy za rok.

            Organizatorzy:

            Dyrektor szkoły p. Barbara Wicher
            Arleta  Zaręba, Małgorzata Suchmiel

          • Hej kolęda, kolęda

          • Święta Bożego Narodzenia to czas pełen nadziei, radości i wzruszeń, z którym wiąże się wiele zwyczajów. To tradycja, którą przekazujemy z pokolenia na pokolenie. Aby o niej nie zapomnieć, uczniowie naszej szkoły przygotowali jasełka, które przenoszą nas w czasy odległe i przypominają nam historię przyjścia na świat Pana Jezusa.  Uczniowie klasy IV i V z ogromnym zaangażowaniem przygotowali inscenizację, pt. „Hej kolęda, kolęda...”. Przedstawienie wzbogaciły najpiękniejsze kolędy i pastorałki śpiewane przez uczniów uczestniczących na koło artystyczne. Całości dopełniła efektowna dekoracja. Na tej pięknej uroczystości nie mogło zabraknąć rodziców i zaproszonych gości, którzy wspierali swoje pociechy. Ten dzień przeniósł nas w magiczny czas świąteczny i nastroił bardzo pozytywnie na zbliżające się święta. Na zakończenie Pani Dyrektor wszystkim zebranym złożyła życzenia świąteczne i noworoczne.

            Po jasełkach odbył się krótki występ szkolnego zespołu muzycznego „Nutki”, który zaprezentował się w najpiękniejszych polskich kolędach. A finałem dzisiejszego dnia był mini koncert świątecznych piosenek w języku angielskim w wykonaniu uczniów klas IV, V, VIa i VIb.

          • Dzień Pluszowego Misia

          • Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku czy fotelu nie siedzi miś. Każdy z nas ma lub miał misia. Może to być zupełnie mały bury miś, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy siedzący na dziecinnym łóżku. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy ,,na szczęście'' przy kluczach lub w portfelu. Czy wreszcie -może to być jeden z Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i którego znają wszystkie dzieci i dorośli.  Kubuś Puchatek zawitał do naszej szkoły z okazji swojego święta, które obchodzą także  wszystkie Misie 25 listopada. Z tej okazji dzieci z grup 3,4,5,6-latków  przyniosły do szkoły swojego ulubionego Misia, aby się nim pochwalić. Dzieci poznały historię powstania tego niesamowitego pluszaka i obejrzały film jak on powstaje.  W ten wyjątkowy dzień każdy mógł się przytulić do najbardziej znanego misia na świecie, zatańczyć z nim oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Wspólnie  wybieraliśmy największego, najmniejszego oraz najbardziej zasłużonego Misia roku.  

          • Dzień Edukacji Narodowej

          •   Dnia 11.10.2019r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na początku głos zabrała p. Dyrektor, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Wręczyła też  Nagrody Dyrektora wyróżniony nauczycielom. Następnie odbyło się przedstawienie, które przygotował Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem. Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli. Uczniowie podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Po przedstawieniu delegacja samorządu wręczyła nauczycielom oraz pracownikom oświaty kwiaty. Na zakończenie p. inspektor do spraw oświaty, która przybyła na akademię, wyraziła podziękowanie za wysiłek włożony w wychowanie i wielkie serce wkładane na rzecz pracy z dziećmi, ręczyła także p. Dyrektor Nagrodę Wójta. Akademia przebiegła w miłej i podniosłej atmosferze.

             

          • KRUSikowo w SP Wegleszyn

          • KRUSikowo w SP Wegleszyn

            W dniu 24. 09.2019 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami Oddziału Regionalnej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach. Zostało zorganizowane szkolenie dotyczące bezpieczeństwa dzieci w gospodarstwie rolnym dla uczniów klasy ,,0'', I, II. Szkolenie było prowadzone przez pracowników oddziału w Jędrzejowie. Pracownicy zaprezentowali spektakl ,,KRUSikowo” omawiający kwestie bezpieczeństwa w domu oraz w gospodarstwie rolnym. Akcja opowiadania dzieje się w wiosce KRUSikowo, gdzie bohaterowie pszczółka i niesforny bączek napotykają na różne niebezpieczeństwa. Każda przygoda uczy dzieci, jak należy bezpiecznie zachowywać się przebywając na wsi. Celem było poszerzenie wiedzy uczniów na temat zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych, ze szczególnym uwzględnianiem zapobiegania wypadkom, których uczestnikami są najczęściej dzieci. Różnorodne przykłady oraz ocena właściwego i niewłaściwego postępowania bohaterów w czasie codziennych zajęć w gospodarstwie, służyły promowaniu pozytywnych zachowań dzieciaków podczas prac w gospodarstwach rolnych. Na zakończenie wszyscy serdecznie podziękowali pracownikom Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego za przybycie do naszej placówki a w zamian otrzymały kolorowanki oraz plany lekcji.

          • Noc Bibliotek 2019

          •    W nocy z 4.10 na 5.10 2019r w Szkole Podstawowej w Węgleszynie uczniowie po raz piąty uczestniczyli w całonocnym czytaniu.
              Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury.
              Tegoroczne hasło akcji to ,,Znajdźmy wspólny język''

             Tradycyjnie jako pierwszy rozpoczął głośne czytanie Wójt naszej gminy Tadeusz Soboń oraz wszyscy zaproszeni goście: kierownik GBP Anna Kaczmarczyk, radni gminy, sołtysi pobliskich wsi,  pracownicy oświaty.
               W tym roku rozważaliśmy o wartościach moralnych, pięknie opisanych w książce ,,Gorzka czekolada", po których wspólnie rozwiązywaliśmy krzyżówkę . Hasłami jej były takie wartości jak: szacunek, uczciwość, życzliwość ,odpowiedzialność, sprawiedliwość, czyli wartości, które powinny nas prowadzić przez życie.
              Po krótkiej przerwie na poczęstunek uczniowie rozłożyli materace i wspólnie oglądaliśmy film udostępniony tylko dla bibliotek biorących udział w tej akcji.
               Nad bezpieczeństwem uczestników Nocy Bibliotek czuwały Pani Dyrektor Barbara Wicher, Zdzisława Różańska, Ewelina Kucharczyk, Teresa Gołucka, Magdalena Dąbrowska, Agata Motyczyńska.
             

          • Spotkanie z Tomem Justyniarskim

          •  

            ,,Dla każdego, kto wierzy w przyjaźń i przeznaczenie” - taką dedykację przeczytamy na stronie tytułowej książki „Psie troski, czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca”. W czwartek 3 października jej autor, Tom Justyniarski – pisarz i obrońca praw zwierząt spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej w Węgleszynie, aby porozmawiać z nimi o tym, że przyjaźń między człowiekiem i zwierzęciem jest czymś, co trzeba pielęgnować. Towarzyszyła mu suczka rasy chihuahua o imieniu Lusia, która została przygarnięta ze schroniska.

             „Psie troski” zajęły pierwsze miejsce w zorganizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej konkursie „Wybierzmy wspólnie lektury". Dzięki temu w grudniu 2015 roku weszła do kanonu lektur szkolnych. Wcześniej nowela ta znalazła się na podium w konkursie RMF FM na "Najpiękniejszą książkę dla Dzieci". Dlatego też Tom Justyniarski jest naszym uczniom doskonale znany i jego wizyta była w społeczności szkolnej w Węgleszynie była dużym wydarzeniem.

            Podczas lekcji miłości do zwierząt , prowadzonej przez pisarza, dzieci szukały odpowiedzi na kłopotliwe pytania,  co czuje porzucone zwierzę, dlaczego trzeba okazywać serce czworonogom, czy jak zaskarbić sobie miłość psa lub kota i czym właściwie jest odpowiedzialność. Wszak te tematy w mądry sposób porusza książka "Psie troski".

             Tom Justyniarski podkreślał, że jego książki - „Psie troski”, „Kocia mama” i „Mój przyjaciel bocian” powstały w oparciu o prawdziwe wydarzenia. Autor przekonywał też, że każdy, kto ratuje bezbronne zwierzęta, zasługuje na miano bohatera. Podczas prelekcji udało się wypracować trzy wnioski. Po pierwsze - „Zwierzęta to nasza rodzina”. Po drugie - „Zwierzę nie jest rzeczą”. Wreszcie - „Szczęśliwy pies - merda ogonem”.

            Tom Justyniarski jest rzecznikiem prasowym Towarzystwa Obrony Zwierząt RP, dlatego wiele mówił o tym, jak należy szukać nici porozumienia ze zwierzętami, dbać o nie i okazywać im miłość. - Posiadanie czworonoga jest taką lekcją odpowiedzialności – mówił.

             

  • Galeria zdjęć

      brak danych