• Turniej Wiedzy Pożarniczej w Szkole Podstawowej w Węgleszynie

•        Dnia 22.03.2022r. odbył się etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy  Pożarniczej pod hasłem ,,Młodzież zapobiega pożarom”.

Uczestnikami Turnieju Gminnego byli wyłonieni zwycięzcy podczas  eliminacji szkolnych.

Jego głównym celem jest popularyzowanie wśród młodych ludzi znajomości przepisów, zasad postępowania podczas pożaru, historii i tradycji strażackiej a także umiejętności posługiwania się sprzętem gaśniczym.

W tym roku odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwsza grupa – klasy 1- 4. Druga grupa - klasy 5 - 8.

Nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą i zdobyli pierwsze miejsca w obu kategoriach wiekowych.

Uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy, a zwycięzcy poszczególnych kategorii reprezentować będą naszą gminę na eliminacjach powiatowych   w Jędrzejowie.

Na pamiątkę zmagań turniejowych wykonano wspólne zdjęcia.

Wszystkim uczestnikom  gratulujemy, a zwycięzcom życzymy powodzenia w kolejnych  etapach eliminacji.

• Powitanie wiosny 2022

• Pierwszy Dzień Wiosny w Szkole Podstawowej w Węgleszynie obchodziliśmy radośnie i kolorowo. W klasach pojawiły się wiosenne dekoracje i tematycznie związane z tym świętem tablice. Nie zabrakło również strojów w kolorach wiosennych. Uczniowie śpiewali piosenki i recytowali piękne wiersze. Odbyły się też konkursy o wiośnie. Przedszkolaki oraz klasy młodsze pożegnały boginię zimy – Marzannę.

Dziękujemy uczniom i wychowawcom za pomoc w organizacji tego pięknego święta! Samorząd Uczniowski.

• „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

• W dniu 17 marca klasa IV i VII  ze Szkoły Podstawowej w Węgleszynie uczestniczyła w wycieczce do Klasztoru Cystersów i Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.  Uczniowie poznali historię klasztoru, skąd przybyli do Polski Cystersi oraz najważniejsze informacje z życia błogosławionego Wincentego Kadłubka, autora Kroniki dziejów Polski. Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie kolekcji zegarów słonecznych, przyrządów astronomicznych oraz poznanie całej historii Muzeum Zegarów. Uczniowie byli bardzo zadowoleni i z wielką uwagą wysłuchali ciekawych opowieści związanych zarówno z klasztorem, jak i Muzeum Zegarów.  Dla wszystkich była to cenna lekcja historii, a także docenienie walorów turystycznych naszego regionu.

• Wycieczka do Manufaktury Słodyczy oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

W dniu 03.03.2022r. uczniowie klas I – III w raz z opiekunami ( Teresa Gołucka, Zdzisława Różańska, Alina Rodzim, Ewelina Kucharczyk) byli na wycieczce w Kielcach. Pierwszym punktem wycieczki była Manufaktura Słodyczy ,,Magia Karmelu”. Warsztaty czekoladowe zachwyciły uczniów. W ciszy i skupieniu dzieci zapoznały się ze sposobami wytwarzania czekolady, jej walorami zdrowotnymi, a także historią jej powstania. Atrakcją było zdobienie czekolad różnymi składnikami ( migdały, orzechy, rodzynki, wiórki, suszone truskawki, wiśnie, banany) , które po leżakowaniu w lodówce zostały zapakowane w folię i kartonowe pudełka, a potem zabrane do domu. Była też degustacja gorącej czekolady i prawdziwych ziaren kakaowca. Ponadto uczniowie mieli możliwość zakupu ekologicznych, owocowych karmelków i lizaków. Na zakończenie każdy otrzymał Dyplom Młodego Czekoladnika. Było to wspaniale połączenie nauki i zabawy!

Następnie odwiedziliśmy największe i najstarsze Muzeum Zabawek i Zabawy w Polsce. Tutaj dzieci z niecierpliwością oczekiwały chwili, kiedy znajdą się w świecie zabawek z poprzednich epok. Z wielkim zainteresowaniem słuchały ciekawych historii o zabawkach, które przekazywała pani przewodnik oraz oglądały muzealne eksponaty przedstawiające, m.in. lalki z całego świata, misie, drewniane wózki, zabawki historyczne i ludowe, modele samochodów, samolotów, statków, wozy strażackie, kolejkę elektryczną. Największe zainteresowanie wzbudził serwis obiadowy pokryty 24 – karatowym złotem oraz firanki z prawdziwego jedwabiu.

Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy, więc pożegnaliśmy nasze miasto wojewódzkie i udaliśmy się w drogę powrotną. Szerokie uśmiechy naszych uczniów w autokarze przekonały wszystkich, że wycieczka była bardzo udana. Czekamy na kolejną !!!!