21. XI 2015r. uczniowie I klasy zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Podczas pierwszej części uroczystości dzieci obejrzały krótką inscenizację o postaciach z bajek przygotowaną przez uczniów klasy IV.
Po obejrzeniu przedstawienia pierwszaki mogły pochwalić sie swoją wiedzą na temat poszanowania książek. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki.
Na pamiątkę tego wydarzenia, każde dziecko dostało dyplom oraz słodki upominek.
Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów.
Pasowanie na czytelnika
Wizyta ks. biskupa w naszej szkole
29 września 2015r. naszą szkołę odwiedził ks. biskup Marian Florczyk. Towarzyszyli mu ks. proboszcz Andrzej Żuber i ks. Andrzej Kaleta.
Obecność ks. biskupa w naszej szkole była jednym z etapów wizytacji naszej parafii.
Na początku ze słowami powitania zwróciła się do ks. biskupa p. dyrektor Barbara Wicher.
Następnie uczniowie w krótkim programie artystycznym przedstawili historię naszej szkoły i śpiewali radosne piosenki o tematyce religijnej.
Ks. biskup nawiązał dobry kontakt z dziećmi, podziękował za piękny śpiew oraz udzielił błogosławieństwa.
Wizyta ks. biskupa zakończyła się sympatycznym spotkaniem z nauczycielami.
Występ Naszych Uczniów Na Dożynkach Parafialnych
Dnia 20.09.2015r. uczniowie naszej szkoły pochwalili się swoimi talentami recytatorskimi, wokalnymi i tanecznymi na dożynkach parafialnych połączonych z otwarciem nowo wyremontowanej świetlicy wiejskiej w Węgleszynie.
Na uroczystość przybyło wielu dostojnych gości m.in. poseł na Sejm RP pan Mirosław Pawlak, Starosta Jędrzejowski pan Edmund Kaczmarek, Prezes LGD „Ziemia Jedrzejowska - Gryf” pani Bogusława Wypych, wójt gminy Oksa pan Tadeusz Soboń, ks. proboszcz Andrzej Żuber, ks. Andrzej Kaleta, przedstawicielki KGW, Radni oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości.
Uczniowie klas IV - VI ubrani w odświętne stroje recytowali wiersze na temat trudnej i ważnej pracy rolnika oraz strażaka. Przedstawili scenkę pt. „Abecadło o chlebie”, z której zebrani dowiedzieli się „ile rąk potrzeba do zrobienia bochenka chleba”.
Uzdolniona muzycznie uczennica Martyna Stępień umilała chwile śpiewając piosenki: „Wszystkim ludziom” i „Płacze moje serce”, a jej koleżanki z klasy V przedstawiły taniec współczesny. Na zakończenie uczniowie z klasy IV zatańczyli „Krakowiaka”.
Dzieci otrzymały od Radnych i pań Sołtysek słodkie upominki, a od wszystkich zebranych gromkie brawa i pochwały.
Niecodzienni Goście w Szkole Podstawowej w Węgleszynie
10 września 2015r. wiceminister obrony narodowej Pani Beata Oczkowicz złożyła wizytę w naszej szkole.
Pani minister przyjechała w asyście wysokich rangą oficerów z WKU Kielce- Bukówka oraz WKU Busko Zdrój. Przybyłych gości w imieniu całej szkolnej społeczności powitali dyrektor szkoły Barbara Wicher oraz zgromadzeni uczniowie, rodzice, grono pedagogiczne i Pan wójt Tadeusz Soboń. Spotkanie podzielone było na kilka etapów. Pierwszą część stanowiła prezentacja multimedialna przedstawiająca uzbrojenie naszej polskiej armii (rosomaki, helikoptery, czołgi, samoloty, okręty). Pani minister opowiedziała na czym polega trudna i odpowiedzialna praca żołnierza. Dzieci z uwagą słuchały tych informacji. Wielkie emocje wzbudziła prezentacja samolotów myśliwskich i myśliwsko-bojowych. W dalszej części głos zabrał pan pułkownik, który przedstawił uczniom umundurowanie wojskowe. Dzieciaki dowiedziały się, że inaczej wygląda mundur galowy, mundur wyjściowy, umundurowanie ćwiczebne. Pan pułkownik opowiedział o różnorodności umundurowania w zależności od rodzaju wojska. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja broni. Chętni uczniowie mogli dotknąć broni, założyć beret, rogatywkę. hełm czy maskę przeciwgazową. Następnie dzieci mogły zadawać pytania. Najczęściej pytali chłopcy o to w jaki sposób zostać żołnierzem, ile zarabia żołnierz, czy trzeba się dobrze uczyć. Pani minister wraz z panami oficerami starali się odpowiedzieć na wszystkie pytania wyczerpująco. Ostatnim etapem wizyty były konkursy ,,Kto najlepiej zapamiętał?” i zabawy ,,Kto szybciej”. Ochotników nie brakowało. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy. Dodatkową atrakcją były przygotowane przez panów oficerów WKU Kielce – Bukówka slajdy i plansze. Oni też rozdawali dzieciom różne upominki( plakaty, breloczki, nalepki, długopisy).
Na pożegnanie Pani minister wręczyła naszej Pani dyrektor i Panu wójtowi upominki, którymi były sportowe koszulki. Odbyła się też sesja fotograficzna i wręczenie pani minister kwiatów przez przedstawicieli samorządu szkolnego.
Spotkanie przebiegło w niezwykle sympatycznej i ciepłej atmosferze.
Rok szkolny 2014/2015
Wycieczka w Pieniny
W dniach 22- 23 czerwca 2015 roku uczniowie klas III-VI z naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce turystyczno – krajoznawczej w Pieniny. W pierwszym dniu wycieczki, po kilku godzinach podróży, z Krościenka n/Dunajcem szlakiem turystycznym wyruszyli na Trzy Korony. Cała trasa trwała ok. 3 godz. i sprawiła wszystkim wiele radości. Piękno przyrody i widoki ze szczytu - szczególnie przełom Dunajca, zachwyciły wszystkich uczestników. Po powrocie i zakwaterowaniu w pensjonacie miało miejsce zwiedzanie Szczawnicy. Szczególną atrakcją na zakończenie dnia był spacer rowerowy wzdłuż Dunajca w stronę Słowacji.
Drugiego dnia po wypoczynku i śniadaniu, wyciągiem krzesełkowym uczestnicy wycieczki wjechali na Palenicę, podziwiali na górze piękne widoki i korzystali z przygotowanych tam atrakcji. Następnie spacerowali po zaporze wodnej w Niedzicy oraz zwiedzali tamtejszy malowniczo położony zamek. Cały wyjazd uświetnił rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Uczniowie wraz z opiekunami trochę zmęczeni, ale jakże zadowoleni w godzinach wieczornych bezpiecznie wrócili do domów.
Dwie szkolne uroczystości...
W dniu 12 czerwca 2015 roku w Szkole Podstawowej w Węgleszynie odbyły się dwie ważne uroczystości - podsumowanie projektu edukacyjnego „Historia Polski w legendach” i obchody Dnia Mamy i Taty.
Pierwsza uroczystość uczyła miłości do Ojczyzny, a druga była podziękowaniem dzieci za miłość rodzicielską.
Uczestnicy projektu przygotowali prezentację multimedialną oraz inscenizację legendy „O smoku Wawelskim” zakończoną tańcem „Krakowiaczek".
Uczniowie klasy II zaprezentowali „Koncert życzeń” dla ukochanych rodziców. Piosenką, tańcem i wierszem podziękowali swoim rodzicom za bezgraniczną miłość, serce i troskę.
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście rodzice, P. wójt T. Soboń, radna- przewodnicząca Komisji Oświaty P. Lidia Turek nauczyciele i młodzież szkolna.
Pośród pięknej dekoracji i we wspaniałych strojach uczniowie zaprezentowali się znakomicie. Radość z udanego występu była wielka, a oklaskom nie było końca.
Organizatorzy
J. Dąbrowska, Z. Różańska, M. Dąbrowska
Projekt edukacyjny „Historia Polski w legendach”
W Szkole Podstawowej w Węgleszynie realizowany był projekt edukacyjny „Historia Polski w legendach”. Realizowany był w poszczególnych blokach tematycznych w kl.III w ciągu całego roku szkolnego oraz na zajęciach świetlicowych z uczniami kl.V. Opiekunami projektu były J. Dąbrowska i M. Dąbrowska. Projekt skierowany był do uczniów kl.I-III, pięciolatków i czterolatków. Głównymi celami projektu było rozpowszechnienie czytelnictwa wśród dzieci, przybliżenie treści legend i ich głównych bohaterów, zainteresowanie książką oraz zapoznanie z historią Polski, z których pochodzą wybrane legendy. Projekt cieszył się dużą popularnością. Uczniowie uzyskali szereg ważnych informacji, które na pewno przydadzą się im w szkole, a przede wszystkim poszerzyli swoją dotychczasową wiedzę.
Jedną z atrakcji projektu było głośne czytanie legend. Na nasze zaproszenie przybył Pan Wójt Gminy Oksa Tadeusz Soboń, który czytał dzieciom legendę „O smoku wawelskim”. Lektorem była też Pani Dyrektor oraz pracownicy szkoły. Do akcji włączyli się również rodzice. Spotkaniom tym towarzyszyła bardzo miła atmosfera. Młodszym dzieciom legendy czytały starsze koleżanki-uczestnicy projektu. Dodatkową atrakcją podczas czytania był towarzyszący smok, rycerz w zbroi, z którym maluchy mogły sobie zrobić zdjęcie. Do każdej legendy dołączone były ilustracje przygotowane przez uczniów projektu. W ramach projektu dzieci przygotowały dla przedszkolaków przedstawienie kukiełkowe inscenizujące legendę „O Lechu, Czechu i Rusie”, uczestniczyli w pokazie historycznym „Słowianie”.
Nagrodą za całoroczne zaangażowanie i ciężką pracę przy projekcie była wycieczka tematyczna do Huty Szklanej, gdzie znajduje się Osada Średniowieczna. Wycieczka ta była sponsorowana, a więc uczestnicy nie ponosili żadnych kosztów. Bezpłatnego autokaru udostępnił Pan Wójt Tadeusz Soboń- za co składamy serdeczne podziękowania. Wstęp i smaczny obiad opłacił Pan H. Dąbrowski właściciel firmy PerfectStyr, któremu również bardzo dziękujemy. Uczniowie z bliska mogli zobaczyć, jak wyglądało życie w epoce średniowiecza. Bardzo aktywnie uczestniczyli w osadowych grach terenowych i harcach z czarownicą zorganizowanych dla nich przez przewodników. Wyjazd okazał się świetnym pomysłem pod względem turystycznym i dydaktycznym. Bez wątpienia dostarczył wielu wrażeń, a także był cenną lekcją historii.
W czerwcu projekt zakończy się prezentacją, która będzie okazją do podsumowania dotychczasowych działań.
Wycieczka do Kompleksu Rekreacyjnego ,,Sielsko na Wygodzie”
Koniec roku szkolnego to czas oczekiwania na bliższy kontakt z przyrodą. Brać szkolna rusza w te dni na wycieczki.
1 czerwca 2015 roku najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Węgleszynie wyjechali do Kompleksu Rekreacyjnego ,,Sielsko na Wygodzie”. Dokładnie o godz. 9.00 z radosnymi minami i pokaźnymi bagażami wyruszyliśmy w drogę. Po przyjeździe na miejsce dzieci z niecierpliwością oczekiwały wejścia do Mini Zoo.W zagrodach zobaczyły 12 gatunków zwierząt, zarówno wiejskich jak i egzotycznych. Były to: owce quessant, kaczki mandarynki, pawie, lamy, daniele, osły, kozy, alpaki, króliki oraz dzik. Dzieci poznały ciekawostki związane z ich życiem i hodowlą. Wiele zwierzątek podbiegało do ogrodzenia, witając się ze zwiedzającymi. Niektóre z nich można było pogłaskać. Uczniowie mieli możliwość poczęstowania ich ulubionym przysmakiem. Ta różnorodność świata zwierząt sprawiła, że w Mini Zoo nie sposób było się nudzić.
Kolejnym punktem zwiedzania był Dinopark. Już samo ogrodzenie zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. Zbudowane jest ono z potężnych kamieni oraz drewnianych bali co zachęca do zwiedzania oraz wprowadza turystów w atmosferę niczym z filmu ,,Jurassic Park”. Największe zainteresowanie wzbudziły, oczywiście, rekonstrukcje 17 dinozaurów naturalnej wielkości rozmieszczone wzdłuż ścieżki spacerowej w otoczeniu pięknej zieleni lasu. Sama trasa stanowi nie tylko atrakcję dla oglądających, ale ma również dużą wartość dydaktyczną. Na trasie oprócz tablic informacyjnych dotyczących okresów geologicznych znajdują się również opisy wystawionych modeli dinozaurów. Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiadała o tych zwierząt żyjących na naszej planecie.
Po wyczerpującym zwiedzaniu dzieci udały się z wizytą do stajni. Tam spotkały się z instruktorką, która mówiła o rasach, żywieniu oraz zasadach opieki nad końmi. Tutaj największa atrakcją była przejażdżka na ,,końskim grzbiecie”.
Na zakończenie wycieczki dzieci mogły pobawić się na placu zabaw. Szaleństwom nie było końca. Najbardziej oblegany był basen wypełniony po brzegi kolorowymi piłeczkami z licznymi korytarzami do przejścia.
Uczniowie wrócili w dobrych nastrojach, prawie w 100% stawili się następnego dnia na zajęciach.
Wycieczka dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń. Wszystko nam dopisało: pogoda, humory też …. co uwieczniliśmy na fotografiach.
Serdecznie dziękujemy mamom, które wraz z nauczycielkami sprawowały opiekę nad uczniami podczas tej wycieczki.
Organizatorzy
III Festyn Rodzinny w Szkole Podstawowej w Węgleszynie „Odkrywamy nasze talenty”
Pod takim hasłem w dniu 31.05.2015r. odbył się tegoroczny, III Festyn Rodzinny, przygotowany przez społeczność Szkoły Podstawowej w Węgleszynie oraz Radę Rodziców, sołtysów i radnych wsi Węgleszyn. Organizatorzy chcieli, aby w szkole odbyła się otwarta impreza, nie tylko dla uczniów i ich rodziców, ale także mieszkańców z okolicznych miejscowości i przybyłych gości. Impreza zgromadziła bardzo wielu uczestników, którzy stawiają na aktywny rodzinny wypoczynek na świeżym powietrzu i w miłej atmosferze.
Celem tego przedsięwzięcia było:
- Kształtowanie u uczniów umiejętności spędzania wolnego czasu z całą rodziną
- Zacieśnianie więzi emocjonalnej między rodzicami a dziećmi
- Wspólne przeżywanie uroczystości
- Propagowanie zdrowego stylu życia
- Integracja ze środowiskiem lokalnym
- Zaangażowanie wszystkich rodziców do włączania się w działania na rzecz szkoły
- Prezentacja talentów jakie posiada nasza szkoła na forum.
Powyższe cele staraliśmy się uzyskać poprzez:
umożliwienie czynnej rekreacji, zachęcanie do udziału w konkursach sprawnościowych i zawodach sportowych oraz zachęcanie do prezentowania swoich talentów wokalnych i tanecznych.
Na początku imprezy P. dyrektor powitała zaproszonych i przybyłych gości.
Później przedstawiciele Samorządu Szkolnego przedstawili krótką historię związaną z obchodami Dnia Dziecka. Następnie rozpoczęła się część artystyczna, przygotowana przez wychowawców poszczególnych klas. Znalazły się tu konkurencje zręcznościowe, zwinnościowe i siłowe. Po emocjach sportowych nadszedł czas na talenty. Dzieci śpiewały piosenki, prezentowały układy taneczne i scenki słowno-muzyczne. Po każdej konkurencji zwycięzcy otrzymywali słodkie upominki, ufundowane przez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Oksie. Przez cały czas trwania festynu ducha walki i zabawy dodawali rodzice, którzy dopingowali swoje pociechy. Punktem kulminacyjnym festynu były pokazy strażackie przygotowane przez OSP Węgleszyn . Dużą popularnością cieszyła się prezentacja sprzętu gaśniczego. Dzieciom niezwykłą frajdę sprawiła możliwość zwiedzania wozu bojowego strażaków. Jednak gaszenie upozorowanego pożaru wzbudziło największe zainteresowanie. Po tych wrażeniach uczestnicy festynu mieli szansę uzupełnienia sił ciasteczkami i zimnymi lodami.
Przygotowanie festynu wymagało zaangażowania i pracy wielu ludzi.
Dziękujemy tym wszystkim, którzy poświęcili swój czas i siły. To dzięki nim udało się zorganizować tę imprezę. Dziękujemy również jeszcze raz wszystkim sponsorom a przede wszystkim radnym, sołtysom, Radzie Rodziców oraz druhom strażakom z OSP Węgleszyn.
II Gminny Konkurs Języka Angielskiego
Dnia 27.05.2015r. w ZPO w Oksie odbył się II Gminny Konkurs Języka Angielskiego.
W konkursie brało udział 6 uczniów naszej szkoły. Wyłonieni drogą eliminacji wewnątrzszkolnych uczestnicy zmagali się z zadaniami sprawdzającymi umiejętności: rozumienia tekstów czytanych, słownictwa, gramatyki oraz znajomości i zastosowania środków językowych. Sprawdzany był również poziom komunikowania się w języku obcym gdyż druga część konkursu była ustna. Zadaniem uczniów było przedstawienie podstawowych informacji o sobie i swoim najbliższym otoczeniu.
Po części pisemnej i ustnej jury wyłoniło 3 zwycięzców. Pierwsze miejsce zajął uczeń klasy VI Szymon Dąbrowski. Drugie miejsce zajął również uczeń naszej szkoły Szymon Ciesek z klasy V.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Zmagania uczniów z twórczością Jana Brzechwy
W dniu 22.05.2015r. w naszej szkole odbyło się rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Wiedzy pt. „Twórczość Jana Brzechwy”. Celem konkursu było:
-przybliżenie utworów poety,
-rozwijanie zainteresowań i zamiłowań czytelniczych,
-kształtowanie umiejętności malarskich,
- rozwijanie wrażliwości estetycznej inspirowanej literaturą i plastyką,
-pobudzenie aktywności uczniów.
Konkurs skierowany był do klas od 0 – do V i przebiegał etapami.
Zadaniem dzieci z klas 0 - I było wykonanie ilustracji do wybranego wiersza, techniką dowolną, w formacie nie mniejszym niż A4. Natomiast uczniowie starsi pisali test wiedzy, udzielając odpowiedzi na pytania ułożone przez komisję konkursową.
Do konkursu zgłosiło się bardzo wielu uczestników, szczególnie dominowały dzieci młodsze. Wszyscy z dużym zaangażowaniem pięknie wykonali prace plastyczne oraz napisali test. Prace oceniane były w kategoriach wiekowych. Ocenie podlegały: samodzielność, pomysłowość, zgodność z tematem, poprawność odpowiedzi.
Jury w składzie: Pani Dyrektor Barbara Wicher, p. bibliotekarka Ewelina Kucharczyk, wychowawczyni kl.Ia Teresa Gołucka i wychowawczyni kl.V Arleta Zaręba wyłoniło następujących zwycięzców:
- w kategorii klas 0-I
I miejsce: Weronika Laskowska - Ia
Amelka Pawlik - Ia
II miejsce: Sebastian Zdeb - Ia
Oskar Zdeb - Ib
III miejsce :Michał Bolechowski - Ib
Patrycja Popiół - Ib
Wyróżnienie: Wiktoria Ciesek- Ib, Daria Łuszczek - Ib,Dawid Borówka - Ia, Wiktor Bolechowski - Ib, Wiktoria Szarek- Ia, Patryk Zapart- Ia.
Wręczono również 22 nagrody pocieszenia.
- w kategorii klas II- III
I miejsce: Patrycja Kubara - kl.II
II miejsce: Wiktoria Poczęta- kl.II
III miejsce: Ewelina Drdzeń - kl. III
Mateusz Ciesek- kl.III.
- w kategorii kl. IV - V
I miejsce: Szymon Ciesek- kl.V
II miejsce: Julia Kot- kl.V
III miejsce: Martyna Stępień- kl.IV
Oliwia Sikora - kl.IV
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie oraz dodatkowe nagrody – książki, upominki rzeczowe i słodkości. Na wspólne świętowanie organizatorzy zaprosili zacnego Kubusia Puchatka- maskotkę naszej biblioteki, który czuwał nad całością konkursu. Wszystkie dzieci chciały uściskać misia i podać mu rękę. To wydarzenie uchwycił nasz reporter.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Organizatorzy
Nocne czytanie baśni Hansa Christiana Andersena
W nocy z 24.04 na 25.04 w Szkole Podstawowej w Węgleszynie uczniowie po raz pierwszy uczestniczyli w całonocnym czytaniu baśni Hansa Christiana Andersena.
Ten magiczny wieczór rozpoczęła pani Teresa Ostrowska- znana pisarka, autorka książek dla dzieci, która wspaniale opowiedziała dzieciom w jaki sposób powstawały jej opowiadania o wiejskiej zagrodzie. Zachwyceni uczniowie chętnie zakupili jej publikacje wraz z imiennymi dedykacjami.
Oficjalnie pierwsze ,,Nocne czytanie" otworzył Wójt Gminy Oksa Tadeusz Soboń czytając baśń pt. ,,Słowik". Póżniej baśnie czytali zaproszeni goście: Anna Ponicka, Krzysztof Bodzioch, Adam Popiół- Radni Gminy Oksa, Halina Bodzioch- sołtys Węgleszyna oraz Anna Pędziwilk- pracownik GBP w Oksie.
Pogoda była zamówiona, więc aby uatrakcyjnić wieczór, rozpalono ognisko, gdzie pod czujnym okiem opiekunów uczniowie smażyli kiełbaski.
Ok godz. 24.00, gdzie wydawałoby się, że czytelnicy są juz zmęczeni, nieoczekiwanie wybuchła bitwa na poduszki. Rozbudzeni uczniowie nie chcieli słyszeć o spaniu i czytanie przedłużyło sie do 2.00 w nocy.
Nad bezpieczeństwem uczestników ,,Nocnego czytania" czuwały Pani Dyrektor Barbara Wicher, nauczycielki : Aneta Bielecka i Beata Malicka oraz bibliotekarka Ewelina Kucharczyk.
W sobotę rano zadowolone dzieci wróciły do swoich domów i już pytają kiedy odbędzie się kolejne ,, Nocne czytanie".
ODBĘDZIE SIĘ NA PEWNO.
Program edukacyjny "Z Kujawskim pomagamy pszczołom"
W miesiącu kwietniu Szkoła Podstawowa w Węgleszynie brała udział w Programie „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, którego głównym celem była edukacja uczniów o roli pszczołowatych w przyrodzie i gospodarce człowieka, problemie ich wymierania oraz realnych sposobach zapobiegania temu zjawisku.
Udział w projekcie rozpoczęto od apelu, podczas którego organizatorki akcji: p. M. Suchmiel i p. A. Machnik zapoznały z celami i harmonogramem projektu. Cała społeczność szkolna, pod czujnym okiem wychowawców i rodziców zaangażowała się w liczne działania na rzecz przyrody, a szczególnie pszczół.
Na początku uczniowie oglądali prezentację multimedialną i film o pszczołach, z którego dowiedzieli się jaką rolę pełnią w przyrodzie pszczoły i czym zajmuje się pszczelarz. Swoje wiadomości uczniowie przedstawili w formie gazetki i wystawki o zasadach Przyjaciół Pszczół.
Naszą szkołę odwiedził niecodzienny gość p. Jerzy Nowakowski, miłośnik pszczół i pszczelarstwa. Dlatego dziś już wiemy gdzie żyją, jak pracują , jak się porozumiewają pszczoły. Potrafimy rozróżnić matkę, robotnice, trutnie i wiemy co to jest czerw. Oglądaliśmy wytwory pracy pszczół czyli wosk, pyłek pszczeli, mleczko i wiemy, że nazwa miodu pochodzi od gatunków roślin z jakich robią go pracowite pszczoły, dlatego różnią się barwą, płynnością, zapachem , a przede wszystkim smakiem. Dzięki tej wizycie wzbogaciliśmy swoją wiedzę i mogliśmy zabawić się w pszczelarzy, ubierać się w ich strój. Wiemy też, że najbardziej prawdopodobną przyczyną zamierania pszczół są opryski, nawozy sztuczne i że na pszczoły czyhają pasożyty i choroby, co nie ułatwia im życia.
Kolejnym etapem działań ekologicznych był udział klas 4- 6 w Turnieju Ekologicznym, którego celem było wykazanie się przez uczestników wiedzą ekologiczną, propagowanie zachowań ekologicznych oraz wspólna zabawa. Reprezentanci klas stworzyli zespoły, które miały do wykonania określone zadania, m.in. uczniowie: segregowali odpady, układali puzzle, występowali w kalamburach ekologicznych, ubierali kolegów z drużyny w wylosowany strój i brali udział w quizie wiedzy. Uczestników turnieju wspierali gorącym dopingiem koledzy z klas.
Z okazji Dnia Ziemi 22 kwietnia przygotowaliśmy ciekawą i pouczającą akademię pt. „Witamy w świecie przyrody”, na której gościliśmy pana wójta gminy Oksa Tadeusza Sobonia. Nasi uczniowie wcielili się w rolę zwierząt żyjących na łące, pięknie śpiewali wskazując nam ludziom problemy zwierząt oraz naszej Ziemi. Dziewczynki klas starszych postanowiły zatańczyć układ pt. „Taniec Życia”, który obrazował pracowity dzień pszczół i ich reakcje na pestycydy. Na koniec obejrzeliśmy pokaz mody ekologicznej prezentując stroje wykonane z surowców wtórnych np. gazet, bibuły, kolorowych materiałów, folii, słomy i plastikowych butelek. Po akademii wraz z naszymi opiekunami udaliśmy się na „Sprzątanie Świata”. Podzieleni na mniejsze grupki sprzątaliśmy teren wokół szkoły.
Do akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” przyłączyli się też rodzice. To dzięki ich pomocy i zaangażowaniu powstały piękne domki dla pszczół w naszej okolicy oraz ogródek szkolny, w którym posadzono rośliny miododajne i przyjazne pszczołom.
Podsumowaniem akcji było prezentowanie talentów plastycznych i wokalnych wszystkich klas. Od grupy przedszkolnej 4-latków do klasy VI dzieci dowolną techniką i różnorodnymi materiałami tworzyły plakaty w konkursie plastycznym „Gdzie mieszkają i co robią pszczoły”. Kolorowe plakaty zachwyciły swoją pomysłowością oraz oryginalnością i długo jeszcze będą podziwiane na szkolnej wystawie. Zadaniem konkursowym „Bitwy na klasy” było zaśpiewanie piosenki o tematyce przyrodniczo- ekologicznej. Kryteriami oceny występów dzieci był ogólny wizerunek artystyczny, partie wokalne, własne aranżacje i choreografia. Konkurs był trudny do rozstrzygnięcia, gdyż każda klasa wykonała zadanie znakomicie, przepiękne stroje, wesoły śpiew często wzbogacony tańcem sprawiły, że wszyscy otrzymali zasłużone nagrody. Licznie zgromadzeni rodzice ze łzami wzruszenia podziwiali występ swoich pociech.
Dziękujemy p. dyrektor, wychowawcom, nauczycielom, dzieciom i ich rodzicom za pomoc i zaangażowanie w wykonywaniu poszczególnych zadań.
Organizatorzy
Program ,,Umiem pływać" w Szkole Podstawowej w Węgleszynie
Program "Umiem pływać" realizowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, operatorem projektu jest Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy W Kielcach. Wkład własny projektu w postaci autokaru i opłaty drugiego opiekuna zapewnia nam Urząd Gminy w Oksie.
"Mamy szansę nauczyć się pływać" pod takim hasłem uczniowie klasy II i III Szkoły Podstawowej w Węgleszynie rozpoczęli realizację projektu powszechnej nauki pływania adresowanego dla najmłodszych uczniów szkół z całej Polski. Projekt zakłada systematyczny i powszechny udział w pozalekcyjnych i pozaszkolnych zajęciach sportowych z zakresu nauki pływania.
Celem głównym projektu jest upowszechnianie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży nabycie podstawowych umiejętności pływania, profilaktyka i korygowanie wad postawy. Wyrównanie szans w dostępie do infrastruktury sportowej poprzez objęcie projektem w szczególności uczniów zamieszkałych w miejscowościach w których nie ma krytej pływalni, oraz edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych.
Projekt nie selekcjonuje dzieci na mniej czy bardziej sprawne ruchowo. Z naszej szkoły w projekcie bierze udział 30 uczniów. Zajęcia odbywają się na basenie ,,Nemo’’ we Włoszczowie dwa razy w tygodniu po 1 godzinie. Łączna liczba wszystkich godzin 20. Uczniowie podzieleni są na dwie 15-osobowe grupy gdzie pod kierunkiem instruktorów uczą się pływać.
Pierwsze zajęcia to przede wszystkim oswojenie się z wodą przezwyciężanie własnych lęków i słabości i duże emocje czego nie da się ukryć...
Koordynatorem projektu jest pani Z. Różańska, a drugim opiekunem- wychowawcą pani J. Dąbrowska. Do stałej pomocy w wyjazdach na basen włączeni zostali również chętni rodzice pani Aneta Kubara, pani Teresa Bełtowska, pani Monika Szczepańczyk.
Z niecierpliwością czekamy na pierwsze efekty…
Uczestnicy projektu
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Babcia i Dziadek – to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. Nikt nie potrafi upiec takiego ciasta jak babcia i nikt nie umie zrobić takiego karmnika dla ptaków jak dziadek. Szanujemy Ich za cierpliwość, wyrozumiałość, dobroć, miłość i ogromne doświadczenie życiowe.
W Szkole Podstawowej w Węgleszynie zapraszanie babć i dziadków na akademię z okazji Ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w harmonogram imprez szkolnych. Uroczystość ta jest przygotowywana przez najmłodszych uczniów szkoły.
Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków, pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.
Dnia 30 stycznia w naszej szkole odbyła się wspaniała impreza. Wnuczęta z tej okazji przygotowały część artystyczną, na której zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Babcie i towarzyszący im Dziadkowie zjawili się punktualnie o godzinie 11.00. Usiedli przy przygotowanych dla Nich stołach i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu.
Na wstępie pani dyrektor B. Wicher przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami i zaprosiła do obejrzenia i wysłuchania programu przygotowanego przez przedszkolaków i uczniów z klas pierwszych i czwartej. Najpierw maluchy recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Następnie wystąpili uczniowie z kl.I,,a” i I,,b” w montażu słowno – muzycznym. Występy dzieci przeplatane były humorystycznymi scenkami o babci i dziadku w wykonaniu uczniów kl.IV oraz układami tanecznymi uczennicy kl. V. W trakcie uroczystości wspaniała publiczność podziwiała i gromko oklaskiwała swoje wnuczęta. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Dodatkiem do uroczystości był słodki poczęstunek przygotowany przez mamy. Na zakończenie wnuki obdarowały Babcie i Dziadków własnoręcznie wykonanymi laurkami z serdecznymi życzeniami.
Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła spotkaniu, była okazją do umocnienia więzi rodzinnej, miłego spędzenia czasu oraz bliższego poznania się.
Jeszcze raz wszystkim Babciom i Dziadkom składamy serdeczne życzenia: zdrowia i wszelkiej pomyślności.
Szlachetna Paczka 2014
"Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" Pod takim hasłem przebiegała tegoroczna akcja charytatywna „Szlachetna Paczka".
W tym roku nasza szkoła po raz trzeci zaangażowała się w ogólnopolską akcję organizowaną przez krakowskie Stowarzyszenie Wiosna. Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy, by była ona skuteczna, konkretna i sensowna.
W ramach „Szlachetnej Paczki” docieramy do rodzin najbardziej potrzebujących, takich które nie mają postawy roszczeniowej, których bieda jest ukryta. W szczególności docieramy do rodzin wielodzietnych, niepełnych, z chorymi lub niepełnosprawnymi dziećmi lub członkami rodziny, osób starszych lub samotnych, których dotknęło nieszczęście oraz takich, których bieda jest niezawiniona. Przed rozpoczęciem akcji, szczegółowo przeanalizowaliśmy sytuację rodzin i wybraliśmy tą, której bylibyśmy w stanie pomóc.
Po zeszłorocznym sukcesie postanowiliśmy w tym roku obdarować matkę samotnie wychowującą trójkę dzieci. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej: uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły, rodzina ta poczuje, że nie jest samotna w zmaganiu się z ciężką codziennością i może liczyć na wsparcie darczyńców o ciepłym i wielkim sercu.
12 grudnia zakończyliśmy zbiórkę prezentów. Zgromadziliśmy 12 wielkich pudeł w których znalazły się art. spożywcze, środki czystości, odzież, obuwie, kosmetyki, biżuteria.
Specjalnymi upominkami były książeczki dla dzieci, kurtka zimowa, buty zimowe oraz paczki słodyczy zakupione dla poszczególnych członków rodziny.
Z pomocą uczniów zwykłe kartony zamienione zostały w pięknie zapakowane prezenty świąteczne, które pani Ewelina Kucharczyk zawiozła do punktu odbioru ,,Szlachetnej Paczki", który miescił się w Jędrzejowie.
Za okazane serce, poświęcony czas i niesienie nadziei, Szkoła Podstawowa w Węgleszynie otrzymała certyfikat przynależności do drużyny Szlachetnej Paczki. Jesteśmy zaszczyceni i dumni, że wraz ze Stowarzyszeniem Wiosna możemyi będziemy zmieniać świat na lepsze.
Kierujemy serdeczne podziękowania dla uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników naszej szkoły za wysiłek i serce włożone w zorganizowanie tej akcji.
Konkurs plastyczno- techniczny ,,CHOINKA PEŁNA CUDÓW’’
Jak co roku w naszej szkole odbył się konkurs plastyczno-techniczny pt. ,,Choinka pełna cudów’’.
Celem konkursu było: przybliżenie i zainteresowanie dzieci tradycjami Świąt Bożego Narodzenia, rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej,rozwijanie wyobraźni, prezentacja talentów plastycznych.
Uczniowie prezentowali prace w dwóch kategoriach, klasy 0-III i IV-VI. Mieli wykonać ozdoby bożonarodzeniowe dowolną techniką.
Wśród ozdób były kolorowe bombki, śliczne aniołki, kolorowe choinki, dzwonki i gwiazdki.
Nagrodzeni i wyróżnieni zostali za pomysłowość, staranność wykonania, wrażenia artystyczne, nawiązanie do tradycji świątecznych.
Klasy 0-III;
I MIEJSCE; Ewelina Drdzeń kl II
II MIEJSCE; Patrycja Kubara kl II
III MIEJSCE; Bartek Szepańczyk kl II
WYRÓŻNIENI; D. Bełtowski, M. Wąchała, S. Zdeb, K. Chyc, W. Szarek, K. Zapart, M. Łukasik, M. Sobieraj
Klasy IV- VI;
I MIEJSCE; Julia Kot kl V
II MIEJSCE; Klaudia Bodzioch kl VI
III MIEJSCE; Karolina Sadowska kl V
WYRÓŻNIENI; N.Opałka, M. Gorczycka, M. Dziedzic, K. Jasińska, K. Frejowska, A. Laprus, W. Gral, J. Bodzioch, E i O Sobieraj, M. Zielińska, M. Różycka.
Wszystkie prace zostały wystawione na na szkolnym korytarzu, gdzie inni uczniowie, nauczyciele i rodzice podziwali prace szkolnych artystów.
Wycieczka do Fabryki Bombek w Miechowie
7 grudnia 2014 roku uczniowie naszej szkoły byli na wycieczce edukacyjnej w Fabryce Bombek ‘’DECORA’’ w Miechowie.
Podczas wycieczki mieliśmy możliwość poznawania procesu tworzenia szklanych ozdób choinkowych. Zwiedzaliśmy zakład produkcyjny i poznawali kolejne etapy produkcji szklanych ozdób choinkowych. Wiemy już, że pierwszym etapem wytwarzania bombek jest wytworzenie szkła w hucie szkła. Następnie szkło trafia do zakładu zajmującego się produkcją bombek. W nim trafia w ręce wytwórcy, który szklaną rurę nagrzewa do bardzo wysokiej temperatury, aż szkło mięknie i zaczyna świecić czerwonym żarem.
Wykonawca odpowiednio formuje różne wielkości i kształty ozdób np. są to bałwanki, zwierzęta, aniołki, Mikołaje, motocyke, auta, lalki, misie a nawet kawałki toru czy owoce.
Uformowana bombka jest stopniowo chłodzona, a wewnętrzna powierzchnia wielu bombek jest srebrzona jonami srebra. Tak przygotowaną bombkę ręcznie się maluje używając różnych farb i brokatów. Pomalowane bombki pokrywa się lakierem aby, zachowały swoje piękne wzory i barwy. Następnie pakuje się bombki i wysyła do sklepów.
Każdy uczeń naszej szkoły miał również możliwość stworzenia swojej bombki czyli mógł ozdobić ją według własnego pomysłu. Była to dla nas wspaniała zabawa i nowe doświadczenie.
Jak widzicice nie tylko poznaliśmy tajemnice tworzenia ozdób choinkowych, ale również doskonale się bawiliśmy.
"Bądź bezpieczny na drodze"
,,Bądź bezpieczny na drodze” – pod takim hasłem odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny. Konkurs ten był skierowany do uczniów klas IV – VI. Organizatorem konkursu była pani Arleta Zaręba – nauczycielka zajęć technicznych. Głównymi celami tego konkursu było poszerzanie wiedzy na temat bezpieczeństwa i zasad poruszania się na drodze zgodnie z przepisami ruchu drogowego, uświadamianie dzieciom zagrożeń oraz możliwych skutków wypadków , a także rozwijanie zdolności artystycznych. Uczniowie wykonali bardzo dużo różnorodnych plakatów, w których wykorzystane były przeróżne techniki plastyczne. Dominowały rysunki kredkami, farbami, ale były też wydzieranki, collage, naklejanki tekstylne, naklejanki z plasteliny. Komisja sprawdzająca prace brała pod uwagę estetykę i pomysłowość, ale najważniejsze było wyeksponowanie prawidłowych zasad ruchu drogowego. Pierwsze miejsce otrzymała praca Julity Kułagi z klasy IV, drugie Julii Bodzioch również z klasy IV, trzecie miejsce praca Wiktorii Dąbrowskiej z klasy V. Uczennice te otrzymały dyplomy i słodkości. Pozostali uczestnicy zdobyli wyróżnienia i słodkie upominki. Wszystkie prace stanowiły wystawkę na szkolnym korytarzu.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Czerwiec 2022
- Wszystkie