Kolejny sukces w konkursie plastycznym „Spotkanie ze sztuką”
Konkurs plastyczny pt. „Spotkania ze sztuką” organizowany przez Fundacja PGE umożliwia dzieciom i młodzieży zaprezentowanie swoich umiejętności plastycznych, a także daje możliwość odwiedzenia najważniejszych instytucji kulturalnych w Polsce.
To kolejny sukces naszej szkoły ponieważ w tamtym roku uczennica kl 6b Angelika Stańczyk przepięknie wykonała pracę Olgi Boznańskiej ,, W oranżerii”, dzięki temu wygrała wycieczkę i lekcję muzealną do Muzeum Narodowego w Krakowie.
W tym roku zadaniem konkursowym było przedstawienie przez Uczestnika własnej interpretacji wybranego obrazu Józefa Chełmońskiego. Tegoroczna edycja przerosła wszelkie oczekiwania, ponieważ zgłoszonych zostało ponad 1000 prac!
Jedną z laureatek tegorocznej II edycji konkursu, w kategorii klas IV-VI została również nasza uczennica Lena Bodzioch z klasy IV, która pastelami, cudownie narysowała obraz Józefa Chełmońskiego pt ,, Koncert żab”. Lenie serdecznie gratulujemy i cieszymy się z zasłużonej wygranej.
Szkolni organizatorzy konkursu ,,Spotkanie ze sztuką” chcą również wspomnieć pozostałych uczestników, bo nie zawsze udaje się wygrać, ale najważniejsza jest pasja tworzenia, rozwijania swoich talentów i obcowanie z pięknem, tak powstają dzieła sztuki.
W konkursie brali również udział: Maja Sadowska z klasy 3,, Kozak na koniu” , z klasy 4 Lena Bodzioch ,, Koncert żab”, Aleksandra Markiewicz,, Kurka wodna”, Iga Dąbrowska
,,Zając wśród zboża”, Inez Janowska, "Zaporożec” z klasy 5 Kalina Ciesek ,, Babie lato”, Martyna Barańska,, Bociany”, Ola Błońska,, Koncert żab” , Lena Sójka ,, Powrót z łąk” z klasy 7a Malwina Kot ,, Sójka” i z klasy 7b Angelika Stańczyk,, Bociany”.
Wszystkie prace można było podziwiać podczas wystawy i koncertu zorganizowanych przez Wójta Gminy Oksa pana Tadeusza Sobonia z okazji Dnia Kobiet.
Dzięki wygranej Fundacja PGE ufundowała całej klasie laureatki i pozostałym uczestnikom tego konkursu jednodniową wycieczkę do Muzeum Narodowego w Warszawie oraz udział w lekcji muzealnej pt.,, Muzealne przeboje".
Nadszedł oczekiwany dzień- 05 kwietnia 2024roku , wczesnym rankiem wyjechaliśmy na wycieczkę do Warszawy.
W holu Muzeum Narodowego w Warszawie, czekała na nas niespodzianka, gdyż mogliśmy zobaczyć wystawioną pracę naszej laureatki Leny. Następnie uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej. Wszyscy uczniowie z zaangażowaniem rozwiązywali zadania umieszczone na specjalnych kartach pracy, które były ciekawym dopełnieniem zajęć.
Z ogromnym zainteresowaniem oglądaliśmy wybrane galerie malarstwa polskiego wystawy stałe, gdzie podziwialiśmy najciekawsze zabytki Muzeum Narodowego, wspaniałe kolekcje malarstwa, rzeźby, sztukę użytkową, klejnoty i szaty królewskie. Niesamowite wrażenie zrobił na nas olbrzymi obraz "Bitwa pod Grunwaldem" pędzla Jana Matejki. Poznaliśmy nie tylko podstawowe informacje, ale usłyszeliśmy wiele ciekawostek o wybranych dziełach sztuki. Niezwykle ciekawa okazała się wystawa związana ze starożytnym Egiptem, gdzie oglądaliśmy architekturę grobową, hieroglify pisane na ścianach piramid, naczynia, maski i prawdziwe mumie egipskie. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że ta lekcja za szybko się skończyła. Ale już czekała na nas nowa przygoda czyli spacer ulicami Starego Miasta Warszawy. Pani Przewodnik opowiadała nam historię powstania Zamku Królewskiego i Kolumnę Zygmunta III Wazy pokazywała na fotografiach jak ten fragment miasta wyglądał po II wojnie światowej i jak niezwykłego dzieła dokonali Polacy odbudowując Warszawę. Widzieliśmy Archikatedrę św. Jana Chrzciciela oraz legendarną Syrenkę, która króluje w sercu i rynku Starego Miasta. Tutaj zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie, posłuchaliśmy gry warszawskiego kataryniarza i kupiliśmy pamiątki.
I znowu kolejna niespodzianka. Po drodze do Wilanowa przejeżdżaliśmy obok Stadionu Narodowego PGE, aż dotarliśmy do Muzeum Pałacu Króla Jana III. Podczas warsztatów pt. ,,Wizyta u Króla” dobrze poznajemy ogród i komnaty sprzed 300 lat. Poznajemy historię powstania Pałacu w Wilanowie oraz niezwykłą miłość Króla Jana III Sobieskiego do swojej żony Marysieńki. Spacerując po królewskich komnatach zobaczyliśmy dzieła sztuki upamiętniające zwycięstwa króla Jana III, poznaliśmy miejsca zwycięskich bitew. Odkryliśmy tajemnice zainteresowań i pasji króla, niesamowitą bibliotekę oraz cudowne ogrody. Na chwilę wcieliliśmy się w XVII wiecznego szlachcica, wkładając żupan i kontusz. Czas spędzony w Muzeum Narodowym w Warszawie, zwiedzanie Pałacu Jana III w Wilanowie oraz spacer po warszawskich uliczkach skąpanych w ciepłym już wiosennym słońcu był szczególny i wyjątkowy. Z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów, a jednocześnie zachęci do odkrywania innych dzieł sztuki kryjących się w muzeach.
Serdecznie dziękujemy organizatorom konkursu czyli Fundacji PGE za organizację wspaniałej wycieczki.
Uczestnicy Konkursu ,, Spotkanie ze sztuką” z opiekunami.