W 1991 roku powstała na nowo Gmina Oksa

Jednym z głównych celów jakie gmina sobie wyznaczyła było wybudowanie nowej Szkoły Podstawowej w Węgleszynie. Reaktywowano społeczny Komitet Budowy Szkoły, który wspierał  pomagał Samorządowi w podejmowaniu decyzji o planowaniu budowie szkoły.   W 1992 roku rozpoczęły się pierwsze prace przy budowie nowej szkoły.

23 czerwca 1993 roku odbyła się uroczystość wmurowania Aktu Erekcyjnego pod budowę Szkoły Podstawowej  w Węgleszynie. Dalsze prace przy budowie szkoły trwały 5 lat. W tym czasie Społeczny Komitet Budowy Szkoły zebrał od społeczeństwa pieniądze w kwocie 4 160 zł (cztery tysiące sto sześćdziesiąt złotych), za które zakupiono    i zamontowano 287 metrów bieżących płotu betonowego.

1 czerwca 1998 roku nastąpił ten piękny a zarazem uroczysty i oczekiwany dzień otwarcia nowej szkoły. Na placu szkolnym odbyła się uroczysta Msza Święta, którą koncelebrowali księża: ks. proboszcz Zbigniew Pasternak, ks. prefekt Piotr Rojewski i proboszcz parafii Oksa ks. Tadeusz Marczewski. Poświęcenia szkoły dokonał proboszcz miejscowej parafii Po przemówieniach okolicznościowych i występach młodzieży szkolnej nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi i otwarcie szkoły.